Hiába fordultak segítségért Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz a kurdok, Moszkva ugyanazt üzente nekik, mint a nyugat – tárgyalni kell Bagdaddal.
Erbílben, Kurdisztán fővárosában az orosz konzulátus előtt tüntettek vasárnap. A demonstráló kurdok arra szólították fel Vlagyimir Putyint, tegyen valamit a szeptember 25-i függetlenségi népszavazás miatt, a Kurdisztán ellen Irak által elrendelt szankciók megszüntetése érdekében. A demonstráció két nappal azután történt, hogy az iráni kiképzésű és a perzsa államhoz több szálon kötőt síita milíciák, a Hasd által támogatott iraki hadsereg visszafoglalták az utolsó, kurdok által ellenőrzött települést Irak olajban leggazdagabb tartományában, Kirkukban. Nem része ugyan az autonóm Kurdisztánnak, de mivel három éve a kurd haderő tartotta felügyelete alatt és védte meg az Iszlám Államtól, itt is megtartották a referendumot és itt is a függetlenségpártiak kerültek többségbe. Miután Izrael kivételével egyetlen állam sem ismerte el a kurd függetlenséget, Bagdad ostromot indított Kirkuk visszaszerzéséért. Múlt hét végén Washington, felszólította az iraki kormányt, szüntesse be a harcokat a kurdok ellen, vasárnap pedig Rex Tillerson amerikai külügyminiszter jelentette be, elérkezett az idő, hogy az iráni kötődésű erők elhagyják Irakot. Bagdad felháborodottan tiltakozott, állítva hogy nincsenek külföldi harcosok Irakban a kormányerők mellett, az amerikai felszólítást pedig belügyekbe való beavatkozásnak minősítette.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn iraki kollégáját fogadta Moszkvában. Hangsúlyozta,Oroszország kiáll Irak területi integritása mellett, ugyanakkor elkötelezettek amellett is, hogy a felmerülő problémákat minden érintett etnikai, vallási és politikai csoport részvételével, nemzeti párbeszéd keretein belül rendezzék. Lavrov közölte, Oroszország nem szakítja meg gazdasági kapcsolatait Kurdisztánnal, nem zárja be erbíli konzulátusát sem.