Legyen az eddiginél több EU-csúcs, és ha másképp nem megy, akkor a tagállami vezetők próbáljanak meg politikai megállapodásra jutni azokról a jogszabályi javaslatokról, amelyekről a kormányok hosszú ideje nem tudnak megegyezni. Ezt tartalmazza az a két évre szóló munkaterv, amelyet Donald Tusk, az állam- és kormányfői testület elnöke terjeszt a huszonnyolc vezető elé csütörtökön kezdődő kétnapos brüsszeli találkozójukon. A tagállamok első reakciója kedvező volt, így szinte biztos, hogy a vezetők áldásukat adják a javaslatokra.
A csúcs résztvevői megelégedéssel nyugtázzák majd, hogy az Európába tartó migráció jelentősen visszaesett, és további intézkedéseket fognak sürgetni a külső határok kellő védelme, valamint a törvénytelenül itt tartózkodók visszaküldése érdekében. Donald Tusk azt is várja az állam- és kormányfőktől, hogy megerősítik korábbi vállalásaikat, és az eddigieknél nagyobb összeggel járulnak hozzá a kibocsátó, valamint tranzitországok támogatására létrehozott pénzügyi alapokhoz. Bizonyos jelek szerint a magyar kormánytól nem áll távol az a gondolat, hogy további anyagi támogatását attól tegye függővé, hogy az EU kifizeti-e a schengeni határőrizetre — benne a kerítésre — költött költségei felét. Brüsszeli diplomaták nem zárták ki, hogy a téma előkerülhet a Visegrádi Négyek és Jean-Claude Juncker lapzártánk után kezdődött brüsszeli nem-hivatalos vacsoráján.
Pénteken a huszonhét tagország dönt a Brexittel kapcsolatos további stratégiáról. Eszerint megkezdik a belső egyeztetéseket az Egyesült Királyság és az EU közötti jövőbeni kapcsolatokról, a brit kormánnyal azonban csak akkor ülnek le egyeztetni erről, ha sikerült “megfelelő előrehaladást” elérni a kilépés feltételeiről, elsősorban a pénzügyi elszámolásról. A csúcs rögzíteni fogja, hogy egyelőre nem ez a helyzet.