Az Unicarm húsfeldolgozó állati fekáliát, vizeletet, vért, bőrdarabokat, húscafatokat és számos veszélyes vegyszert tartalmazó szennyvizet önt a folyóba a Szatmár megyei Vetés település közelében – derült ki a Baranyi Krisztina által tavasszal kezdeményezett vizsgálatokból. Az Együtt környezetvédelmi szakpolitikusa elsőként tárta nyilvánosság elé a mérések eredményeit. Baranyi szerint a vízkémiai vizsgálat határérték feletti ammónium-, foszfor- és zsírkoncentrációt mutatott ki a Magyarországon a Tiszába ömlő Szamosban.
Később a Greenpeace magyar, román és szlovák szakértői is arra a következtetésre jutottak, hogy súlyosan fertőző szennyezés ömlik a folyóba. A szervezet aktivistái által vett minták magyarországi akkreditált laboratóriumban végzett vizsgálatai kimutatták, hogy a fertőzéseket okozó E. coli baktérium telepszáma továbbra is meghaladta az elfogadható értéket, így megállapítható, hogy a folyóba ömlő szennyezés gyakorlatilag fertőző veszélyes hulladéknak minősül.
Miután a belügyminisztérium nemrég elrendelte a Szamos magyarországi szakaszának fokozott megfigyelését, rendszeres vízminőségi vizsgálatát, továbbá diplomáciai lépéseket tett a folyó észak-erdélyi ipari szennyezése miatt, a Krónika a román hatósághoz fordult. Ennek eredményeként ötvenezer lejes (3 millió forint) büntetést szabott ki a környezetőrség az Unicarmra a vetési üzeménél történt folyószennyezés miatt – tudta meg a kronika.ro. Szép Róbert, a környezetvédelmi őrség helyettes főbiztosa a lapnak elmondta, az ideiglenes szennyezést az okozta, hogy a cég túllépte a környezetvédelmi engedélyében rögzített kapacitását. A hatóság leállíttatták a többlettermelést, és a szennyvízkezelési rendszer újraengedélyeztetésére kötelezték a céget. Az illetékes ugyanakkor úgy véli: a Szamoson nem történt folyamatos szennyezés, ennek mértéke pedig közel sem akkora, mint azt a környezetvédők beállítják. A Szamos szennyezését nem lehet az Unicarmra ráhúzni.
"Immár nem csak a magyar kormány és minisztériumai, de a román hatóságok is felismerték, hogy tenni kell valamit a felelőtlen és pusztító szennyezés ellen, amely tönkreteszi folyóinkat" – írta a Facebookján Baranyi Krisztina.