A DK mai közleményében azt írta: már nem tudják követni az MSZP álláspontjának változásait a demokratikus ellenzék választási együttműködésével kapcsolatban, ezért a párt koordinált egyéni jelöltállítást javasol és önálló listát állít a 2018-as választásokra. "Amit látnak, az sok esetben nem találkozik a véleményükkel és kultúrájukkal, továbbá a DK szerint ellentétes a demokratikus ellenzék és "a remélt új köztársaság" érdekeivel" - fogalmaznak.
A DK a továbbiakban nem folytatja a közös listáról az MSZP által elindított "vég nélküli vitát, amely kilenc hónap alatt odáig sem jutott, hogy akár egyetlen hivatalos tárgyalás lett volna az ellenzéki pártok között". A párt hozzáteszi, hogy az MSZP stratégiája és az elmúlt kilenc hónapban követett politikája lehetetlenné teszi a közös listás indulást.
A párt elnöksége ezért úgy döntött, hogy a DK koordinált egyéni jelöltállítást javasol és önálló listát állít a 2018-as választásra; a párt listáját Gyurcsány Ferenc pártelnök vezeti - tudatták. Hozzáfűzték: tárgyalásokat az egyéni választókerületekben induló jelöltekről kell folytatni, erre készek állnak valamennyi "demokratikus ellenzéki párttal". "Az arányosság, a méltányosság szempontjai alapján gyorsan megállapodásra juthatunk. Csak elszántság kell hozzá" - írják a közleményben.
MSZP: Gyurcsány hátat fordít
Az MSZP a DK bejelentésére úgy reagált, hogy a szocialisták álláspontja soha nem változott, továbbra is ellenzéki összefogást és közös listát javasolnak. Az MSZP közleménye szerint a DK éveken át másról sem beszélt, mint az összefogás szükségességéről, ennek ellenére Gyurcsány Ferenc "hátat fordít az ellenzéki tárgyalásoknak". Az MSZP szerint "az országot szétrabló Fidesz-kormány" leváltásához közös miniszterelnök-jelöltre, közös ellenzéki listára, és mind a 106 választókerületben egyetlen ellenzéki jelöltre van szükség a Fidesz és a Jobbik jelöltjeivel szemben - áll a közleményben.
A Publicus Intézet legfrissebb felmérése szerint az MSZP támogatottsága egy százalékot csökkent, Botka László, a szocialisták miniszterelnök-jelöltje 3 százalékot vesztett a népszerűségéből, Gyurcsány Ferenc DK-elnök viszont erősödött szeptemberben. A Vasárnapi Hírek e heti számában a lap megbízásából készült felmérés alapján azt írta, hogy a demokratikus ellenzék pártjai alig hat hónappal a választások előtt nem a megoldásra koncentrálnak, hanem alibigyártási versenyt rendeznek és összeesküvés-elméleteket fabrikálnak. A cikkben az olvasható, hogy Botka Lászlóról sikerrel hitették el – leginkább Gyurcsány Ferenc –, hogy az összefogás ádáz ellensége, és ezt az imidzset a legújabb szocialista együttműködési ajánlattal sem sikerült megrepesztenie. A DK elnöke pedig hiába festette magát az „együttműködés angyalának”, sem a baloldalt nem sikerült mozgósítani, sem a bizonytalanokat megszólítania.
Nem akar összejönni az együttműködés
A DK döntése egyébként némileg ellentmond Gyurcsány napokban tett kijelentésének, miszerint a demokratikus ellenzéki pártok akár az összes választókerületet elveszíthetik, ha külön-külön indulnak a Fidesz ellen az országgyűlési választásokon. A politikus a gyulai lakossági fórumán Botka László hétfői választási ajánlatával kapcsolatban - amelyben az MSZP elnöke a listás választási helyek elosztására tett javaslatot a baloldali pártoknak - kifejtette, csak az a konstrukció működőképes, amely nem kényszeríti a pártokat önmeghasadásra. Az egyetlen párt, amelyik senkinek semmilyen feltételt nem szab, az a DK. "Nem tudok ennél nyitottabb lenni" - fogalmazott a volt miniszterelnök, hozzátéve: sok vitás kérdés van a demokratikus ellenzéki pártok között, de abban nincs, hogy a 106 egyéni választókerületben indítandó jelöltekről meg kell egyezni.
Az MSZP szintén az elmúlt napokban már tett lépéseket a DK felé, annak ellenére, hogy Botka László korábban élesen elzárkózott Gyurcsány személyétől. (Az MSZP jelöltje az országos helyett a főváros XV. kerületében, azaz Rákospalotán való indulást ajánlotta a DK elnökének, a volt miniszterelnök azonban kizárta a budapesti választási külön alku lehetőségét.) Molnár Gyula a héten már arról beszélt, hogy az MSZP nyitott azokra a tárgyalásokra, amelyek Gyurcsány Ferenc választási listán való szerepléséről szólnak. Szerinte erre akkor kerülhet sor, ha az ellenzéki összefogásba meghívott hat párt számára megfelel a volt miniszterelnök személye a listán. "Botka László és az MSZP javaslata a választási együttműködésről továbbra is érvényes mindegyik demokratikus párt felé. A kormányváltás lehetőségét jelentő ajánlat minden résztvevő pártnak minimum parlamenti képviseletet, többüknek frakciót is eredményezhet. Kérem a pártok vezető testületeit, hogy a javaslatot, melyet egy friss kutatás szerint a választópolgárok 2/3-a támogat, súlyának megfelelően kezeljék, és felelősen tárgyalják meg" - írta szeptember 27-i közleményében Molnár Gyula.