London;Munkáspárt;Jeremy Corbyn;Brexit;

Fotó: AFP/Isabel Infantes

- Irányváltást követel Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn Nyugat-Európa legnagyobb pártjának éves konferenciáján, mint fogalmazott, a többség érdekében szólalt fel. Programbeszédét a munkáspárti küldöttek sokszor dübörgő tapssal szakították meg a balközép politikai erő kongresszusán. Jeremy Corbynnak ez volt az eddigi leghálásabb szereplése munkáspárti konferencián. Az előző két évben ugyanis a kongresszust a pártot megosztó vezetőválasztások után tartották. A brightoni tanácskozást viszont néhány hónappal azután rendezték meg, hogy a Munkáspárt váratlanul jól szerepelt az előrehozott választáson, miközben az északír Demokratikus Unionista Párt támogatásával kormányzó konzervatívok nemcsak alulteljesítettek, a torykat még a kabineten belüli ellentétek és a döcögő Brexit-tárgyalások is sújtják.

A hagyománnyal szakítva a tengerparti dzsembori végére időzítették a munkáspárti vezető felszólalását, hogy a delegátusok minél több friss üzenetet vihessenek magukkal folytatódó kampányukra. Ahogy ezt Jeremy Corbyn hangsúlyozta, a „Labour felkészült a kormányzásra”. Az övék Nyugat-Európa legnagyobb pártja, 600 ezer tagjával, „polgárok millióinak bizalmát élvezi”. Az ellenzék vezére szerint a „kapitalista rendszer a 2008-as gazdasági válság óta legitimációs válságban van, a szigetországban pedig mind politikailag, mind gazdaságilag megállt az idő”. Corbyn „a neoliberalizmus bukott dogmái helyett” új gazdasági modell kialakítását sürgette, melyben az „állami szektor nagyobb szerephez jut, a nagyvállalatokat szigorúbban számoltatják el, újraállamosítják a közüzemeket és nagyszabású befektetésekkel javítják az infrastruktúrát és a szakképzettséget”.

Felállva üdvözölte a kongresszus Jeremy Corbynnak a Brexittel kapcsolatos állásfoglalását. Az a politikus, aki nagyon sok bírálatot kapott, amiért a népszavazás előtt csak félszívvel állt ki az európai uniós tagság folytatása mellett, most kijelentette, „csak a Munkáspártnak van pozitív jövőképe arról, hogyan lehet egyesíteni az országot a kilépés után”. A veterán politikus támogatja Theresa May múlt héten bejelentett tervét egy kétéves átmeneti időszakra, de a Munkáspárt ezt követően is „korlátlan hozzáférést követel az egységes piachoz”, miközben kész megvédeni a munkahelyeket és a béreket. Hasonló ováció kísérte azt a kötelezettségvállalást, hogy a Munkáspárt “szeretettel látja az Egyesült Királyságban élő hárommillió EU-állampolgárt”, akiknek jövőjét “teljes mértékben garantálja”.