Ötvenezer nemzetközi védelemre szoruló ember Európába való áttelepítését fogja szorgalmazni az Európai Bizottság szerdán – értesült a Népszava. A tagállamok önként tehetnek felajánlásokat, hogy hány menekültet szeretnének befogadni.
A legális migrációt elősegítő kezdeményezésnek semmi köze a magyar kormány által is elszabotált “kvótadöntéshez”, amely során az uniós országokat két éven át kötelezték bizonyos számú menedékkérő befogadására. Az Európai Bizottság nem fog javaslatot tenni az éppen kedden lejárt szükséghelyzeti áthelyezési program folytatására, és nem kezdeményezi a dublini rendszer néven ismert menekültügyi szabályozás megrekedt reformjának az újragondolását sem. Ez utóbbi jogszabály állandósítaná a menedékkérők EU-n belüli áthelyezését a migrációs hullám által sújtott frontországokból, ám több tagállam ellenállása miatt mostanáig nem sikerült elfogadni.
Emlékezetes: az EU tagállamai 2015 óta önkéntes felajánlásokon keresztül 22 ezer menekültet telepítettek át Törökországból, Jordániából és Libanonból. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa nemrégiben felhívta az európai országokat, hogy további 40 ezer menekültet költöztessenek át Líbiából és a környező országokból. A letelepítéseket nem az EU koordinálja, hanem az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának Hivatala és a Nemzetközi Migrációs Szervezet - uniós támogatással. Értesülésünk szerint az Európai Bizottság szerdán javaslatokkal fog előállni a jogosulatlanul Európában tartózkodó személyek hazaküldésének a felgyorsítására is.