Nem tudja dokumentumokkal igazolni az Orbán-kabinet, hogy miért csak az orosz Roszatomra lehetett bízni (az évekig előkészített nemzetközi tender elhagyásával) a paksi bővítési beruházást – derült ki annak a pernek a tegnapi tárgyalásán, amelyet az Energiaklub indított a Miniszterelnökség ellen a szükséges papírok megismerhetősége érdekében. Mint a szervezet emlékeztet rá, az Európai Bizottság a korábbi kötelességszegési eljárásában – amely épp a tender elmaradása miatt indult - a magyar kormány arra hivatkozott, hogy csak és kizárólag a Roszatom alkalmas Paks 2 megépítésére, vagyis olyan technológiai kizárólagosság állt fönn, amely indokolttá tette a potenciális pályázók megversenyeztetésének kikerülését. Az indokokat az Energiaklub korábban háromszor is próbálkozott megtudni közérdekű adatigénylés keretében. Mindháromszor sikertelenül, a Miniszterelnökség ugyanis cinikusan kikerülte a tényleges válaszadást.
A per első tárgyalása a Fővárosi Törvényszék előtt a döntés elhalasztásával zárult. Az Energiaklub azzal érvelt, hogy a kormányzat az atomerőmű-beruházás előkészítése során rendre úgy nyilatkozott: a legjobb ajánlatot fogják kiválasztani az új paksi blokkok megépítésére egy nemzetközi tender alapján. Egészen 2014. januárjáig ez volt a hivatalos álláspont, amikor Moszkvában Orbán Viktor hirtelen paktumot kötött Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Paks 2 megépítésére. Vagyis a látszat szerint az ország legnagyobb beruházási projektjét az alternatívák felmérése nélkül kapta meg a Roszatom.
A Miniszterelnökség a tárgyalás előtt egy órával ellenkérelmet nyújtott be, amelyben ismertetik az Aszódi Attila paksi bővítésért felelős államtitkár blogjára felkerült indoklást - ez lenne az állítólagos megalapozása a bő három évvel ezelőtti paksi paktumnak. Aszódi az írásban azt fejtegeti, hogy az előzetesen felállított műszaki feltételeknek csak az orosz VVER 1200-as reaktor felelt meg. Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője ugyanakkor lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a kormány még a saját maga által – a Roszatom kedvezményezése érdekében – felállított kritériumokat is megszegte, hiszen működő referenciával rendelkező reaktorok közül kívánt választani, ennek alapján pedig az oroszokat ki kellett volna zárni, mivel a döntés idején a VVER 1200-as típusból még egyetlen egység sem működött.