hulladék;Amnesty International;menekültek;

- Emberségben alulteljesít Európa

EU A vállalt menekült-áthelyezések harmadát, pontosan 28,7 százalékát teljesítették az uniós országok - közölte az Amnesty International (AI) Magyarország az Európai Unió által elfogadott, egyszeri, átmeneti befogadásról szóló menekültkvóták teljesítésének határidejére, azaz szeptember 26-ra időzítve. Kedden ugyanis lezárul a menedékkérők Görögországból és Olaszországból történő áthelyezésére nyitva álló két éves időszak, ami annyit tesz, hogy azok a menedékkérők, akik ezután érkeznek Európába, már nem számíthatnak az uniós "szolidaritásra" e rendszerben.

„Két év telt el a megállapodás óta, de a legtöbb ország cserbenhagyta a menekülteket és menedékkérőket, kibújtak a felelősség alól és ezreket hagytak Olaszországban és Görögországban” - mondta Iverna McGowan, az Amnesty International brüsszeli irodájának igazgatója. „Ez egy jogi kötelezettség, nem valami szívesség a menekülteknek és menedékkérőknek. Itt az ideje, hogy az országok betartsák, amit ígértek, különben azt kockáztatják, hogy az Európai Bíróság elég kerül az ügy, és bírságot kaphatnak” - figyelmeztetett.

Az AI arra is kitért, a legszégyenletesebb teljesítményt Lengyelország és Magyarország nyújtotta, a két ország egyetlen menedékkérőt sem vett át. Szlovákia, amely Magyarországhoz hasonlóan elvesztette a kvótapert, a 902 menedékkérőből csak 16-ot, míg Csehország a 2691-ből csak 12-őt helyezett át. „Különösen fájdalmas, hogy Magyarország egyetlen védelemre szoruló embert sem helyezett át. Amellett, hogy a döntés jogilag is kötelező, Magyarország is 6 ezer eurós (1,9 millió forintnyi) támogatást kapott volna minden áthelyezett menedékkérő után. Ez az összesen 2,4 milliárd forinttal több, mint amibe az ellátásuk került volna egy év alatt” - mondta Iván Júlia, az AI Magyarország igazgatója.

Nemcsak hazánk bukott azonban meg szolidaritásból azzal, hogy az Orbán-kormány nem volt hajlandó 1294 menedékkérő átmeneti elhelyezésére, Spanyolország is csupán a kvóta 13,6 százalékát, Belgium 25,6 százalékát, Hollandia 39,6 százalékát, míg Portugália 49,1 százalékát teljesítette a vállaltaknak. Málta ez egyetlen uniós tagország, amely teljesítette a kvótát. Norvégia és Lichtenstein, amelyek csak önkéntes alapon vettek részt a mechanizmusban, jobban teljesítettek: előbbi 1500, utóbbi pedig 10 menedékkérőt helyezett át. Kiemelendő még Finnország, amely 1951 menedékkérőt (94 százalék) és Írország, amely 459 menedékkérőt (76,5 százalék) vett át.

Az AI felszólította az európai kormányokat, hogy tegyenek eleget az áthelyezésekre vonatkozó kötelezettségeiknek, és más módokon – például munkavállalói vízumok és családegyesítések útján – is fogadjanak védelemre szoruló embereket Olaszországból és Görögországból. Egyértelművé tették ugyanis: a kormányoknak a határidő lejárása után is folytatniuk kell az áthelyezését azoknak a menedékkérőknek, akik részt vehetnek a programban.

Most szeptemberben indult a projekt, semmi sem titkos, csak a munka adott szakaszában még nem nyilvános. Ez két különböző dolog – állítja az új Nemzeti alaptanterv kidolgozásáért felelős Csépre Valéria.