Szíria;Törökország;kurdok;

Harcolva oldják a konfliktust. FOTÓ: AFP/GEORGE OURFALIAN

- A szíriai kurdoknak autonómia kell - Erdogan csapatokat küld

Csapatokat küld Törökország a szíriai Idlib tartományba a feszültségmentesítési orosz-iráni-török megállapodás keretében, közölte a Reutersnek adott interjújában az ENSZ közgyűlésen Recep Tayyip Erdogan. A török államfő jelezte, a feszültségmentesítési övezetekről jövő héten Ankarában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is tárgyal.

Az újabb török csapatok szíriai bevonulása mögött minden bizonnyal az is áll, hogy a zömében északon lakó szíriai kurdok is jelezték, tegnaptól kezdődően három lépcsős választást rendeznek egy olyan kormányzati rendszerről, amely megszilárdítaná azt az autonóm helyzetet, amelyet a 2011 óta tartó szíriai háború során alakítottak ki maguknak. Bár a szíriai kurd vezetők állítják, nem céljuk a függetlenség kivívása, ez az iraki kurd függetlenedési kísérlet fényében nem nyugtatja meg a minden lehetséges ellenlépést kilátásba helyező Törökországot.

A kurd népszavazást nemcsak a térségbeli országok, hanem az ENSZ, az Európai Unió és az Egyesült Államok is ellenzi. Ellene szólalt meg az ENSZ Biztonsági Tanácsa is tegnap. A BT közleménye szerint destabilizáló hatása lenne a térségre a hétfőre tervezett referendumnak. A BT a világszövetség már korábban megfogalmazott érveit sorolta fel – a függetlenség veszélyezteti az Iszlám Állam elleni harcot, amelynek főszereplői a kurdok, meghiúsítja a térségből elmenekültek hazatérését. Irak területi egysége és szuverenitása a BT számára is elsődleges, ezért a testület felszólította a bagdadi szövetségi és a kurd regionális kormányt, hogy a felmerülő összes problémát az iraki alkotmány szellemében, tárgyalásos úton, és olyan kompromisszummal oldják meg, amelyet támogat a nemzetközi közösség. Maszúd Barzáni iraki kurd elnök kedden kijelentette, hogy hajlandó elhalasztani a népszavazást, ha Bagdad "elég jó ajánlattal" áll elő. Ilyent azonban még nem kapott az erbili kurd vezetés.