A madridi vezetés kissé megkésve próbált békejobbot nyújtani tegnap Katalóniának, egy nappal azután, hogy dühös tömeg tüntetett a függetlenségi népszavazás mellett. „Katalónia meglehetősen nagy autonómiával rendelkezik, de beszélhetünk a finanszírozási rendszer reformjáról, valamint más dolgokról is tárgyalhatunk… 2012-ben a gazdasági válság kellős közepén voltunk” – utalt Luis de Guindos spanyol gazdasági miniszter a Financial Timesnak adott, csütörtökön publikált interjújában arra, hogy az utóbbi években miért nem szorgalmaztak konstruktív tárgyalásokat Katalóniával. „Amint elállnak a függetlenségi népszavazásra vonatkozó tervektől, beszélhetünk” – szabta meg a feltételeket a tárcavezető.
Madrid álláspontját kívánta nyomatékosítani Iñigo Méndez de Vigo kormányszóvívő is, aki megerősítette: a néppárti vezetés „hajlandó” párbeszédet folytatni, a törvényeket tiszteletben tartva, ám hangsúlyozta, hogy „ehhez két félre van szükség”. A nap folyamán a legfontosabb tárcák vezetői mind hasonló tartalmú nyilatkozatokkal igyekeztek tárgyalóasztalhoz csábítani a katalán vezetést, ám a függetlenségpártiak elszántabbak, mint valaha. Csütörtökön ismét demonstrációt tartottak a katalán fővárosban, ezúttal a legfelsőbb bíróság épülete előtt. Jól mutatja a felháborodás mértékét, hogy szerdán pár óra alatt sikerült megszervezni egy olyan demonstrációt, amelyen tízezrek vettek részt. A függetlenségpártiakat rendkívül felháborította, hogy a spanyol csendőrség szerda reggel több katalán kormányzati épületben is házkutatást tartott, számos tisztviselőt őtizetbe vettek, s az október 1-re tervezett népszavazás meghiúsítása érdekében 9 millió szavazólapot lefoglaltak. Amint híre ment a hatósági akciónak, a közösségi médiában azonnal szervezni kezdték a tüntetést.
„Egyetértek a népszavazással, direkt olyan koalícióra szavaztam a regionális választásokon, amelynek ez volt az egyik kampányígérete. Legitim és demokratikus, ha szavazás útján fejezhetik ki az emberek a véleményüket. Ezt egy társadalomban sem lehet bűntényként kezelni – mondta a Népszavának Barcelonából Ferran García, aki részt vett a tegnapi tüntetésen. A függetlenségpárti katalán férfi hozzátette: nincs már más megoldás, mint keresztülvinni a népszavazást, mert törvényes módon, alkotmánymódosítás útján – ahogy Madrid is javasolja –, sosem lesz lehetőség referendum kiírására. „Olyan mechanizmusokat alkottak meg a Franco-érában, amelyek lehetetlenné teszik, hogy jogi úton változtassunk. Sosem lesz megfelelő támogatás, elegendő szavazat ahhoz, hogy ez megtörténjen” – tette hozzá. Hasonlóan elszánt volt a tegnapi tömeg is, a „Votarem”, azaz a katalán „Szavazunk” volt az este egyik jelszava. A demonstráció többnyire békésen zajlott – 14 embert tartóztattak le –, bár a képek és a videók tanúsága szerint könnyen erőszakba torkollhatott volna a demonstráció. Az elkövetkező napok kritikusak lesznek, a kérdés az, hogy Madrid meddig megy el. A katalánok már bebizonyították, hogy nem hátrálnak meg.