Főhet a munkaadók feje, ha megvalósul a kisebbik szlovák kormánypárt ötlete, amely mindenki számára kötelezővé tenné a 13. fizetést.
„Mindegy, hogy egy pizzát tizenkét vagy tizenhárom szeletre vágunk, attól az nem lesz nagyobb“ – mondta a minap a szlovák parlamenti gazdasági bizottság ellenzéki elnöke.
Jana Kiššová sokak véleményét tolmácsolta, hiszen szakemberek szerint az alkalmazottak aligha nyernének az évi plusz egy fizetéssel, munkaadóikat pedig sok esetben a tönk szélére sodorná az ötlet megvalósítása.
Az elképzeléssel eredetileg a kisebbik kormánypárt, a nacionalista múltú Szlovák Nemzeti Párt (SNS) állt elő még tavasszal. Bár semmi ilyesmi nem szerepelt a szociáldemokrata Robert Fico által tavaly márciusban gründolt hárompárti kormánykoalíció programjában, hamarosan a miniszterelnök is magáévá tette az SNS és a párt elnöke, a közelmúltban kormányválságot előidéző Andrej Danko elképzelését. Az indítvány legalábbis populista és szakmaiatlan – vélik a közgazdászok. A Trend című gazdasági szaklap elemzése rámutat: az SNS elnökét valószínűleg nem érdekli, hogy a kötelezővé tett 13. – sőt, egyes elképzelések szerint 14. – fizetés a javadalmazás rendszerét alapjában rengetné meg, a járulékmentessé tétel pedig a társadalombiztosító és a betegbiztosítók számára jelentene komoly bevételkiesést. A béralapok növekedését legföljebb a nagy cégek tudnák kigazdálkodni, a kisebb munkaadóknak ellenintézkedésekkel kellene védekezniük, így a reálbérek még csökkenhetnek is, mutat rá a lap elemzője.
Az SNS mindenesetre hatalmas óriásplakát-kampányba kezdett. „13. fizetést, adó- és járulékmentesen!” feliratok árasztották el az országot, miután pedig Fico rábólintott az ötletre, a koalíciós szerződés két héttel ezelőtti módosításába is bekerült a nemzetiek javaslata, egyelőre nem kötelező jelleggel.