Biztosan ismerik René Magritte A képek árulása (La trahision des images) című művét. A belga művész képén egy pipa látható, amely alá odafestette azt a szöveget is, hogy „Ez nem egy pipa” (Ceci n'est pas une pipe). Mikor művéről kérdezték, Magritte azt mondta: ha azt írtam volna oda, hogy „Ez egy pipa”, akkor hazudtam volna. Meg tudod tömni ezt a pipát? Ez tehát csak egy pipa-ábrázolás, a pipa képe, és nem egy pipa.
„A kommunikáció is érdekes és a politikában gyakran fontos dolog, de nem írja fölül a valóságot. Első helyen a valóság áll.” Ezt pedig Orbán Viktor mondta szokásos péntek reggeli rádiós nyilatkozatában. Vagyis a miniszterelnök azt kommunikálta, hogy a valóság fontosabb a kommunikációnál. Ha ez így van – és nincs okunk azt mondani, hogy nem így van, Valóság nevű nagybátyánk ugyan elutazott, de már réges-rég -, akkor Orbán egyetlen nyilatkozatát sem vehetjük készpénznek, hiszen azoknál a valóság fontosabb. Márpedig hogyan hihetünk neki, például „migránsbevándorló”-ügyben, hiszen csak azt ismerjük, amit kommunikál. A valóságot máshol kell keresnünk, nem a kormányfői kommunikációban.
A szavak árulása – mondhatnánk a Magritte-kép parafrázisával Orbán önleleplező mondatáról. A szavakat nem szabad felcserélni a valósággal, a plakátokon ábrázolt Soros György nem maga Soros György – bár a Fidesz kampánya óta sokan így gondolják.
Akár szándékosan mondta a fenti mondatát Orbán, akár nem, az ellentmondás rámutat a Fidesz politikájának lényegére: mindegy, mi a valóság, csak a kommunikáció számít. Brüsszel lángoktól ölelt kis országunkra tör, az „Európai Bíróság döntése kinyitotta az ajtót a Soros-terv előtt", de a kormányfő majd megakadályozza, hogy „Magyarországot bevándorlóországgá változtassák”.
A politika ebben az értelemben nem más, puszta kommunikáció. Nem is kell kormányozni, elegendő, ha beszélsz arról, hogyan kormányozol. Én mindig meglepődöm, hogy mennyire hülyének néznek minket ezzel. Bár lehet, hogy azon kellene meglepődnöm, hogy milyen sokan gondolják, hogy ez mégiscsak egy pipa.