Újraélesztéshez hívtak szerdán reggel 8 óra 28 perckor mentőt a szabolcsi Vajára a háziorvosi rendelőbe. Egy 29 éves nő vesztette eszméletét, s miközben a település mindkét háziorvosa próbálta újraéleszteni, többen is mentőt kértek. A segélyhívások augusztus óta ebből a régióból már a 112-es központba érkeznek. Az ottani operátor viszont elérthette a helység nevét, és Vaja helyett a Bács-Kiskun megyei Bajára küldte a kocsit. A két település között közúton 473 kilométer a távolság. Miután ott az esetkocsi személyzete nem talált beteget, visszaszóltak a mentésirányításnak. Időközben Vajáról is sürgették a segítséget, így hat perccel később a valódi címre is indulhatott mentő, s gyorsan, szintén hat perc alatt oda is értek és folytatták az újraélesztést. Ám ez végül nem járt sikerrel.
Lapunk megkereste a segítségnyújtásban közreműködő háziorvosokat, akik szerint a kiérkező mentők profizmusa megkérdőjelezhetetlen volt. A 112-es operátorának tévedésről semmit nem tudtak mondani. Egyikük, dr. Komoróczy Károly azt is közölte: nem tudni mi okozta a fiatal nő halálát, várják a boncolási jegyzőkönyvet. Ha volt is címtévesztés, a mentők gyorsan, a hívástól számítva 12 percen belül megérkeztek.
Az ORFK sajtóosztályának közlése szerint: „négy hívás érkezett a Hívásfogadó Központba, az operátor a későbbi hívások közül kettőben hibázott, aminek a konkrét esetben a mentésre nem volt hatása.” Néhány héten belül ez a második eset, amikor félreértés miatt máshová küldtek mentőt, mint ahol szükség volt rá. Július elején a Pest megyei Tóalmás helyett a Nógrád megyei Tolmácsra indultak el a tűzoltók és az esetkocsi. Az operátort akkor elbocsátották.
FOTÓ: Népszava
Az eredeti tervek szerint idén év végére az egész országban átirányítják a mentők 104-es számát a 112-es Központi Hívásfogadóba. Augusztusban Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun- Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét kapcsolták be a rendszerbe. Így az innen érkező 104-es hívások először a két területi központban – Miskolcon vagy Szombathelyen – csöngenek ki. Itt egy operátor tisztázza, hogy milyen jellegű segítségre van szükség, amennyiben kizárólag egészségügyi a panasz, az alapadatok rögzítése után, elektronikus adatlapon is továbbítják a bejelentést a mentőszolgálatnak, és ezt követően kapcsolják csak át az élőhangot, és kezdődik a mentők saját kikérdezése.
Lapunknak több háziorvos is megerősítette, hogy a közbeiktatott telefonközpont miatt olykor lelassul a mentés. Gyakran percekig tart, mire egy-egy betegszállítást be tudnak jelenteni, ezért kezdeményezték, hogy a háziorvosok a 104 helyett kapjanak közvetlen számot a megyei mentésirányítókhoz. Ezzel kikerülhetnék a 112-es központokat.
A Népszava úgy tudja: a mentők az átkapcsolással kapcsolatban eleve azt kérték, hogy a központi segélyhívó munkatársai legfeljebb három kérdés vagy 40 másodperc után adják át a hívást a mentésirányítóknak. A lapunknak nyilatkozó mentősök szerint azonban ez nem teljesül, mert a hívás és az átkapcsolás között átlagosan kettő, vagy több perc is eltelik. „Egy olyan beteg, akinek leállt a légzése – mondta egyikük -, ennyi idő alatt meghal. A sikeres újraélesztésre négy perc van, utána az illető menthetetlen agyhalott.”