A jelents visszaesés oka elsősorban az, hogy a líbiai parti őrség sokkal intenzívebben őrzi az ország partszakaszát. A Törökországgal tavaly márciusban megkötött menekültügyi megállapodás, illetve a balkáni útvonal lezárása miatt jelenleg Líbia a menekültek legfontosabb tranzitországa: a Földközi-tengeren keresztül próbálnak eljutni gyakran lélekvesztő bárkákon az Európai Unió területére, első állomásuk Olaszország. Líbiában az amerikaiak 2011-es beavatkozása óta káosz uralkodik. Az ország kettészakadt. Ezért azok a menekültek, akik nem tudnak továbbhaladni az EU felé, gyakran kaotikus körülmények között tengődnek.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) szóvivője nem tudott választ adni arra, hogy a menekültek számának jelentős visszaesése tartós lesz-e. Szakértők szerint ugyanis a csökkenés oka nem csak a líbiai parti őrég keményebb fellépésére vezethető vissza, hanem arra is, hogy az országban szigorúbban lépnek fel az emberkereskedőkkel szemben. Emellett az okok közé sorolják azt is, hogy a líbiai kormányzat nagyobb nyomás alá helyezte a nem kormányzati szervezetek által működtetett mentőhajókat. A líbiai partszakasz előtti részt ugyanis úgynevezett „Search and Rescue”-zónának minősítették, ami lényegében a mentőhajók kitiltását jelenti innen. Az olasz ügyészség támogatta a döntést azt állítva, hogy egyes szervezetek összejátszanak az embercsempészekkel. Minden kétséget kizáró bizonyítékot azonban nem szolgáltattak erre.
Az idei évben mindeddig összesen 98 ezer menekült érte el az olasz partokat. Az Európai Unió határőrizeti szerve, a Frontey két héttel ezelőtt azt jelentette, hogy a menekültek száma a június-júliusi időszakban 57 százalékkal esett vissza. Az előző hónapban például olyan kevesen érték el az olasz partokat, hogy ehhez hasonlót csak 2014-ben regisztráltak.