Népszava Anno;

- Tíz éve avatott a Magyar Gárda

A külföldi lapok fasiszta veszélyre figyelmeztették Magyarországot - Pokorni gyurcsányozott – Vona szerint a Fidesz ezzel számos szimpatizánsától és a tenni akaró magyaroktól határolódott el.

„Az, ami ma Magyar Gárda címen történik, az rossz, rossz az országnak, rossz az itt élő embereknek.” Egyebek között így fogalmazott a Fidesz alelnöke a szombaton megalakult félkatonai szervezetről.

Pokorni Zoltán azonban azt mondta, mindez egyvalakinek jó: Gyurcsány Ferencnek. A politikus azt is jelezte, a Fidesz semmilyen közösséget nem vállal a hisztéria- és a félelemkeltéssel, s felhívta pártja tagjait – akár naivitásból, akár jó szándékból – ne legyenek részesei, szereplői, bábjai az ilyen akcióknak.

A Magyar Gárda Egyesület és a Jobbik elnöke, Vona Gábor lapunknak úgy nyilatkozott: a Fidesz ezzel számos szimpatizánsától és a tenni akaró magyaroktól határolódik el.

Vizsgálják a szentelő papok szerepét

Az egyházak tudta nélkül szentelte fel a Magyar Gárda zászlaját az avatón megjelent katolikus pap, valamint az evangélikus és református lelkész – közölték az érintett egyházak képviselői. A katolikus püspöki kar titkára közölte: Dévényi Ferenc nem kért engedélyt az egyháztól és nem is lett delegálva az eseményre. „Az, hogy a katolikus egyházhoz tartozik, az még nem jelenti, hogy az egyházat képviselte” – mondta Német László. Az evangélikus egyház és a református egyház zsinatának elnöksége közölte, tudtuk és beleegyezésük nélkül áldotta meg egyházuk egyik képviselője a gárda zászlaját. Hiller István oktatási miniszter külön kérte a három egyházat, hivatalosan határolódjanak el a gárdától.

Nyílt levél Sólyom Lászlónak

Nyílt levelet küldött a köztársasági elnöknek több közéleti személyiség, s aggodalmukat fejezték ki, hogy a gárdisták avatásán a szervezők nyíltan kifejtették:

„A jogállamiságot és a III. Köztársaságot megteremtő rendszerváltozás megmásítására törekednek.”

Ön, aki az alkotmány szerint az ország egységének és demokratikus rendjének képviselője, aki bevezette a köztársasági elnöki hatáskörbe a demokratikus értékrend szerinti mérlegelést, felelős azért is, hogy a hatályos magyar jogrendbe tartozó nemzetközi kötelezettségeink akkor is megvalósuljanak, ha a bírói hatalommal való visszaélés folytán ez esetleg csorbát szenvedne. Magyarország a békeszerződésben – ma is hatályosan – kötelezettséget vállalt arra, hogy a Magyar Gárdát is magában foglaló körbe tartozó szervezetek létrejöttét megakadályozza” – fogalmaznak a nyílt levélben.

Népszava 2007. augusztus 28.