tiltakozás;Egyesült Államok;terror;Virginia;Donald Trump;Mike Pence;

- Gyűlölethullám az USA-ban - "Donald Trumpnak tükörbe kellene néznie"

Seattle-től New York-ig, szerte az Egyesült Államokban tiltakozó meneteken, virrasztásokon ítélték el a virginiai terrorakciót.

Több mint ötszáz helyszínen tartottak gyűléseket, felvonulásokat, virrasztásokat a neonáci autós támadás elleni tiltakozásképpen. Charlottesville-ben összecsapásoktól tartva lemondták a hivatalos megemlékezést, de így is összegyűltek a protestálók. A szombati támadásban egy nő életét veszítette, 19-en megsebesültek. Az áldozat, a 32 éves Heather Heyer ügyvédnő a virginiai Ruckersville-ből utazott a városba, hogy részt vegyen a neonáci rendezvény elleni tiltakozáson. A gyűlés már feloszlóban volt, Heyer épp átment az úton, amikor a szürke Dodge Challenger elgázolta. Az autó felgyorsított, mielőtt a tömegbe rohant, szemtanúk szerint a szándékosság felől nem lehetett semmi kétség.

„Nem csodálom, hogy részt vett a tiltakozáson. Heathernek voltak transznemű barátai, meleg, fekete barátai, nem volt aktivista, de hangot adott a nézeteinek” – mondta Sarah Abro, egy volt munkatársnője. „Mindig szenvedélyesen kiállt az igazságosság mellett. Arra tanítottuk, hogy erős és következetes legyen” – mondta az édesanyja. „Egy olyan fiatalember vette el az életét, aki gyűlöletet hirdetett, aki azt hitte, hogy a gyűlölet orvosolja a világ problémáit. De a gyűlölet semmit sem old meg” – mondta Susan Bro.

A kocsit a 20 éves James Alex Fields vezette. Az elkövető az Ohio állambeli Maumee-ból érkezett a neonáci rendezvényre. Az édesanyja, Samantha Bloom újságíróknak elmondta, azt hitte, a fia egy Trump-párti gyűlésen vesz majd részt. Azt állította, nem tudta, hogy a fia a fehér felsőbbrendűség támogatója. „Mindig mondtam neki, hogy csak békés demonstrációkra menjen” – mondta a Toledo Blade ohiói lapnak.

Fotó: AFP/Selcuk Acar/Anadolu Agency

Fotó: AFP/Selcuk Acar/Anadolu Agency

Fields középiskolai tanára, Derek Weimer az AP hírügynökségnek elmondta, az iskolában tudtak a fiú neonáci szimpátiájáról, átlagos diák volt, de különös érdeklődést mutatott a náci Németország iránt. „Idealizálta Hitlert, a fehér felsőbbrendűség nézeteit vallotta” – mondta a tanár. Fieldről több fotó is készült Charlottesville-ben, az egyik gyűlöletet hirdető csoport, a Vanguard Amerika (Amerikai Élcsapat) jelvényével. A tanár úgy tudja, a támadót korábban skizofréniával kezelték. Fields tegnap jelent meg a bíróság előtt, szándékos emberöléssel vádolták meg.

Michael Signer, Charlottesville demokrata polgármestere az elnök hétvégi nyilatkozatát kommentálva azt mondta: „Donald Trumpnak tükörbe kellene néznie”. Kampányában az emberek legrosszabb előítéleteire támaszkodott, s a felvonulók mintha csak az ő forgatókönyvét használták volna. A Fehér Ház utólag kiadott egy közleményt, amelyben hangsúlyozta, az elnök gyűlölet és bigottság elleni felhívásában a fehér felsőbbrendűség híveit is elítélte. Ezzel próbálták jóvátenni, hogy Trump egyenlőségjelet tett a neonáci tüntetők és a rasszista uszítás ellen felvonulók közé.

Mike Pence alelnök Kolumbiában hangsúlyozta: „Nem tolerálhatjuk a fehér felsőbbrendűség hívei, a neonácik, a Ku Klux Klan képviselte gyűlöletet és erőszakot. Ezeknek a marginális csoportoknak nincs helyük az amerikai közéletben”.

Michael Duffy, a Time magazin főszerkesztő-helyettese a CBS Face the Nation című műsorában úgy vélte, Trump aggódik amiatt, hogy a bázisa lemorzsolódik, a népszerűségi mutatói visszaesnek. Ezért tudatosan nem bírálta a támogatóinak tartott szélsőségeseket. Az elnök hétfői Twitter-üzeneteiben sem tért vissza a Charlottsville-ben elkövetett terrorcselekményre.

Ma jelenti be terveit Raila Odinga ellenzéki vezető. A múlt heti választást követő erőszak ellenére Nairobi ezúttal alighanem elkerüli a legrosszabbat.