nőgyógyász;MOK;onkológia;jogerős etikai ítélet;Csolnoky Ferenc Kórház;

Fotó: Shutterstock

- Etikátlan mentő körülmények

Hatalmas felháborodást váltott ki orvosok körében a Magyar Orvosi Kamara (MOK) országos etikai bizottságának jogerős döntése, mely szerint fél évig nem praktizálhat az az onkológus nőgyógyász, aki nem egyszer kért pénzt gyógyíthatatlan betegektől – operációkért 150 ezer, a vizsgálatokért pedig 15 ezer forintot. Tetteiért tavaly két év börtönbüntetésre ítélte – öt évre felfüggesztve – a Veszprémi Törvényszék, de a MOK területi etikai bizottsága első fokon – kétszer is – pusztán megrovásban részesítette, azaz tovább praktizálhatott.

Most a hvg.hu megszerezte az onkológus nőgyógyász ügyében született jogerős etikai ítéletet is, mely szerint a MOK területi etikai bizottsága mentő körülményként figyelembe vette többek között azt, hogy az orvos mindenképpen elvégezte a szükséges beavatkozásokat a betegeken, függetlenül attól, hogy eleget tettek-e a fizetési felszólításoknak, követeléseknek, vagy sem. Arra is emlékeztettek, hogy a hosszú éveken át tartó büntetőeljárás ,,önmagában is súlyos terhet jelentett” az orvosnak.

Megírtuk: a MOK országos etikai bizottsága - a botrány hatására - végül az orvos eltiltása mellett döntött. A jogerős etikai ítélet megszületése után az érintett veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház igazgatója felmentette a munkavégzés alól a nőgyógyászt.

Ha a fürdőző is szabályosan használta az eszközt, és az üzemeltető sem mulasztott, a fürdő tartozik felelősséggel.