baleset;felelősség;Aquaréna;mogyoródi aquapark;

Fotó: AFP/Julian Stratenschulte/DPA

- A vízi csúszda "veszélyes üzem"

Ha a fürdőző is szabályosan használta az eszközt, és az üzemeltető sem mulasztott, a fürdő tartozik felelősséggel.

Combcsonttöréssel kellett műteni azt a férfit, aki a mogyoródi Aquaréna hatos számú, kamikaze elnevezésű csúszdájának használata után nem a csúszda alján található medencében, hanem a parton kötött ki. Az Index értesülései szerint csúszás után a férfi nem csobbant a medencébe, hanem mintegy kacsakőként pattogott a vízfelszínen, egyenesen neki a medence lépcsőjének, ahol a sérüléseit szerezte. A vízben van egy 15-20 centiméter magas, henger alakú szivacs, éppen az ilyen esetek megelőzésére, ám ez sem állította meg.

A baleset okát a fizikus szerint is a csúszó férfi pozíciójában, testtartásában kell keresni. Groma István, az Eötvös Loránd Fizikai Intézet főtitkára lapunknak elmondta: ilyen esetben a sebesség is lényeges, ha a férfi épp olyan szögben, testtartással (például teljesen a hátán fekszik, picit magasabban tartja a lábát, ami érkezéskor így nem fúródik a vízbe) érkezik meg a csúszda aljára egy adott sebesség mellett, az emberi testtel is előfordulhat ilyen "kacsázós" jelenség. Vagyis - mondhatni - csak apróságokon múlik.

Kit terhel a felelősség?

Az aquapark kommunikációs vezetője elmondta: a balesetről felvétel is készült, a látottak alapján úgy tűnik, hogy nem a strandoló felelős a történtekért, de nem is a létesítmény. Bán Tamás szerint még soha nem történt hasonló eset, a parknak pedig minden szükséges engedélye megvan, az összes medencéje szabályos. - A sérült egyszerűen olyan szerencsétlen helyzetben érkezett a vízbe, amire nem igazán lehet felkészülni - mondta. Mindenesetre indult belsővizsgálat, ám érdeklődésünkre hétfőn még nem közöltek részleteket.

A park szerint a férfi a szabályokat betartva csúszott, és a csúszda konstrukciója is teljesen szabályos. A Vízügyi Biztonsági Szabályzat szerint a vízi csúszdáknál, medencéknél piktogrammal kell jelölni nemcsak a vízmélységet és a használatra vonatkozó szabályokat, hanem a csobbanási magasságot is. Ugyanakkor ha olyan baleset történik, amikor a fürdőző is szabályosan használta az eszközt, valamint az üzemeltető sem mulasztott, a jogi helyzet az, hogy ilyenkor is a fürdő tartozik felelősséggel, mivel a vízicsúszda jogi szempontból "veszélyes üzemnek" minősül.

Szilánkosra tört a lába
Még 2012-ben történt hasonló baleset egy törökországi vízi vidámparkban: egy angol turistát, bizonyos Des Jarvist az egyik csúszda használata után nem fékezett le a víz, tovább siklott a felszínen, csak a medence fala állította meg; jobb lába szilánkosra tört, öt műtéttel tudták csak helyrehozni, de a sípcsontja egy részét el kellett távolítani.



Népszava, 1987. augusztus 15.