Műsormagazin;Fidesz;Jobbik-Konzervatívok;élelmiszeripar;

- Fidesz-Jobbik összecsapás, új témával

A Jobbik élelmiszeripari nagyhatalommá kívánja tenni Magyarországot kormányra kerülése esetén - mondta az ellenzéki párt elnöke pénteken Marcaliban. A Fidesz erre úgy reagált: Vona Gábor ma már nem a gazdák, csak a saját gazdája érdekeit védi.

Vona Gábor Steinmetz Ádám olimpiai bajnok vízilabdázóval, a Jobbik 2018-as parlamenti választásokon Somogy 3-as számú választókörzetében induló jelöltjével közös sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a nagyhatalom kifejezésben semmi túlzás vagy demagógia nincs, az ország az adottságai, az itt élők tudása és szorgalma alapján képes ezt a célt elérni.

Az élelmiszeripar az ahhoz kapcsolódó iparágakkal együtt nemzetstratégiai ágazat, az állam kiemelt figyelmét és támogatását kell, hogy élvezze, a lehető legnagyobb nemzetgazdasági bevétel mellett minél több munkahelyet kell létrehozni - fogalmazott.
Úgy vélte, Marcali és térsége e tekintetében méltatlanul alulpozícionált, miközben fekvése, stratégiai adottságai - azon belül a Balatonhoz, az autópályához való közelsége - megvannak ahhoz, hogy "többet hozzon ki magából", mint amit eddig sikerült.
Vona Gábor megjegyezte, marcali programja keretében ellátogatott a kórházba, egy mezőgazdasági területre, a helyi piacra, ahol utcafórumot tartott.

Steinmetz Ádám, aki a város melletti földeken gazdálkodik, arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az agráriumban sokan biztos forrásnak tekintik az európai uniós támogatásokat, nem tudni, miként alakulnak e dotációk 2020 után.

Az egykori élsportoló szerint kedvezőtlen következményei lehetnek a mezőgazdaságra az "Állítsuk meg Brüsszelt!" feliratú plakátoknak. Félő ugyanis, hogy Brüsszel reakciója az uniós támogatások megvonása lesz, s évtizedek óta földből élő termelők, családok mehetnek tönkre, akik közül sokan hiteleket vettek fel területek, gépek vásárlására - közölte.

Steinmetz Ádám kitért arra, hogy a gabona felvásárlási ára 15-20 százalékkal csökkent az elmúlt években, az állam nem segít az intervenciós árak bevezetésével, a termelők kiszolgáltatottak a mindenkori piaci áraknak, a profitot a multik fölözik le.
A falvak helyzetéről szólva arra mutatott rá, hogy ma már kevesebb tulajdonos nagyobb területeken, kevés alkalmazottal gazdálkodik, miközben a falusiaknak nincs módjuk a földet művelni, lassan a háztáji állattartás is eltűnik.

Marcali térségében egykor virágzó feldolgozóipar leépülőfélben van, amit Marcaliban és Balatonbogláron malmok megszűnése is bizonyít, de a településeket a fiatalok elvándorlása is sújtja. Ezeket a problémákat meg kell oldani - hangoztatta.

Steinmetz Ádám a képviselőjelöltségére vonatkozó kérdésre válaszolva azt mondta, nem ő választotta a Jobbikot, a Jobbik választotta őt. Az uszoda világában évek óta ismert volt, hogy szimpatizálok a párttal, amely az elmúlt időszakban a retorikájában, habitusában tapasztalható változással a magamfajta értelmiségi számára is felvállalhatóvá vált - fogalmazott.
Hozzáfűzte, a pártba nem lépett be, ez nem is elvárás vele szemben, győzelme esetén az agrárium ügyét kívánja képviselni az Országgyűlésben.

Fidesz: Vona Gábor ma már nem gazdák, csak a saját gazdája érdekeit védi 

A Fidesz szerint Vona Gábor a hatalomért és a pénzért elárulta a Jobbik korábbi agrárpolitikáját is, "kilóra eladta pártját egy milliárdos nagybirtokosoknak". Az ellenzéki politikus ma már nem a magyar gazdák, csak a saját milliárdos gazdája érdekeit védi - tették hozzá.

Ha a Jobbikon múlik, akkor a magyar föld ma is szabad préda lenne a nagybirtokosok és külföldi spekulánsok előtt - fogalmazott a kormánypárt, kifejtve: a Jobbik a szocialistákkal együtt megpróbálta ellehetetleníteni a Földet a gazdáknak programot is, miközben korábban még földosztást ígért a gazdáknak.

A Fidesz-KDNP kormányzása óta a magyar föld alkotmányos védelmet kapott, magyar kézben maradt, jelentősen nőtt a családi, kis és középbirtokok aránya, nő a fiatal gazdálkodók száma, a mezőgazdaság és élelmiszeripar a magyar gazdaság egyik húzóágazatává vált - sorolták a közleményben.

Majdnem kétszázan jelentek meg csütörtök késő este a bulinegyednek titulált Belső-Erzsébetvárosban szervezett lakossági tüntetésen, hogy tiltakozzanak az éjszakai zaj és a tarthatatlan közállapotok ellen. Az Élhető Erzsébetváros mozgalom legfőbb kifogása, hogy az önkormányzat 2013-ban a kerület ezen részén megszüntette a csendrendeletet, így a vendéglátóhelyek korlátlanul lehetnek nyitva.