Soros György;Demokrata Párt;plakátháború;

Félreértések elkerülése végett: magánszemélyek s közpénzből nem részesülő pártok bármikor plakátolhatnak. FOTÓ: Szalmás Péter

- Termel a plakátháború

Hiába az áterőltetett plakáttörvény, a múltheti rejtélyes plakátok után újabbat láthatunk Budapesten, sőt ezúttal a megrendelő is felfedte magát. Egy magánszemély, egy párt nevében, legálisan, listaáron.

„Ne hagyjuk, hogy Orbán nevessen a végén!” - üzeni új plakátjain az eddig nem túl ismert, de a lex CEU visszavonásáról a Momentumhoz hasonlóan népszavaztatni akaró Demokrata Párt. A Soros György arcát használó kormányzati propagandaplakátokra válaszul a 2016-ban alakult párt egy azonos képi világú kampánnyal válaszol, hirdetésein a nemzeti konzultációs üzenetekre rímelve az is olvasható: „99% elutasítja az intézményesített korrupciót.” Orbán Viktort pedig "Soros-ösztöndíjas miniszterelnökként" említik.

A Demokrata Párt elnöke, Kósa Sándor lapunknak elmondta: a plakátokat már a kihelyezésüket követő néhány órában szervezetten kezdték rongálni. "Felkészülten, létrával és megfelelő eszközökkel estek neki a plakátoknak, tépve, szaggatva" – állította. Ez nem túl meglepő, hiszen a múltheti rejtélyes ellenzéki plakátokat - "A nép nem betiltható, de a kormány leváltható" - is lefestették már több helyen. Ennek ellenére a Demokrata Párt elnöke azt ígérte: folyamatosan kerülnek ki a plakátjaik Budapesten, egyre több helyen. A pártelnök állítja: saját zsebből, körülbelül 1 millió forintot fizetett a plakátokért a Simicska Lajos-féle Publimont Kft-nek, így egy hónapig körülbelül 15-20 darab „Soros-ösztöndíjas miniszterelnökkel” találkozhatunk majd. Sőt Kósa azt is kijelentette: minden hónapban szeretne hasonló kampányt indítani.

Erre egyébként minden jogi lehetősége megvan, hiszen Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója a Népszavának leszögezte: ahogy a múlt heti üzenetekkel, úgy Kósa Sándorékkal sem tud mit kezdeni a kormány. A plakáttörvény ugyanis csak a költségvetési támogatásban részesített szervekre és jogi személyekre vonatkozik. Mivel azonban ez a szervezet semmiféle állami támogatást nem kap, egyedül a plakátok tartalmával kapcsolatban volt bejelentési kötelezettségük a törvény szerint - hangsúlyozta Ligeti, aki szerint Kósa Sándor hiába reklámozza plakátjain a Demokrata Pártot is, jogilag még ez sem aggályos. Hasonlóan látja maga a pártelnök is. „Mi teljesen törvényesen jártunk el, időben leadtuk a terveket és a szöveget is."

Eközben az még mindig nem derült ki, hogy ”A nép nem betiltható, de a kormány leváltható” üzeneteket kinek a megbízásából helyezte ki a szintén Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Mahir. Az viszont már biztos: nem a Női Értékek pártja áll a dolog mögött. Mondjuk nem is gondolt rájuk senki, de talán azért érezték fontosnak, hogy most megszólaljanak, mert rövidítésük a NÉP, ami szerepel a plakát szövegében is. Azt írták: a Női Értékek Pártja személyeskedő, pazarló, gyűlölködő módszerekkel nem él annak érdekében, hogy köztudatba kerüljön vagy ott ragadjon.

Titokzatos „demokrata”
Különféle kis pártok, bedőlt cégek és az Egri fociklub sikkasztási perekben végződött csődje színesíti a '90-es évek óta politizáló, a közelmúltig a nagykovácsi képviselő-testületben dolgozó Kósa Sándor politikai pályafutását. Ő volt az, akinek a pártja megelőzte a lex CEU miatti népszavazási kezdeményezéssel a Momentum Mozgalmat. A Demokrata Pártot 2016 októberében alapította meg 12 magánszemély és idén január 20-án kapták kézhez az erről szóló bírósági határozatot. "Aznap volt Donald Trump beiktatásának a napja, ez jelentett valamit” - fogalmazott még áprilisban lapunknak Kósa Sándor. A civilben kiskereskedő férfi az évek során számos pártban vett részt. Így az Újbaloldalban alelnök is volt, ebbéli minőségében Kisbéren indította a párt, ám sikertelenül. Később az azóta megszűnt Újbaloldal összeállt a Kupa Mihály-féle Centrummal. Ezt követően alapította meg Kósa 2004-ben a papíron máig működő Zöld Centrumot. Közben csatlakozott a Schmuck Andor-féle szociáldemokrata párthoz is. A párt Pest megye II. választókörzetében indította, ám nem sikerült bejutnia a parlamentbe. Sikerült viszont függetlenként a Nagykovácsi önkormányzati választásokon képviselői helyet szereznie, 2006-tól 2014-ig volt képviselő, azért csak addig, mert „a Fidesz keményen összezárt” ellene. De nem csak a Fidesszel gyűlt meg a baja Kósának: szerinte igaztalanul perelték őt sikkasztásért az Egri fociklub ügye miatt. A vállalkozó ugyanis korábban az Egri Futball Club Kft. tulajdonosa is volt.

Már nem titkosak a paksi szerződések, de a kormány mégsem adja ki a papírokat, mert az oroszoknak hallgatást ígértek.