Szeged;Shakespeare;Béres Attila;Dóm tér;

- Szerelmi hajsza a homokban és a Dóm téren

Shakespeare Vízkereszt, vagy amit akartok című darabját Béres Attila rendezi a szegedi Dóm téren. Az előadás pesti próbáján jártunk.

"Előbb lépnék szarba, mint a politikába. Hogy beszélsz a szerelemről?" Az előbbi párbeszéd Vitéz Böföghy Tóbi (Elek Ferenc) és Vitéz Fonnyadi Ábris (Zayzon Zsolt) között zajlik Shakespeare Vízkereszt, vagy amit akartok című darabjának pesti eléggé szenvedélyesre sikerült próbáján a Jurányiban. Az előadást a Jurányinál jóval nagyobb térben több ezres publikum előtt a szegedi Dóm téren mutatják be a jövő hétvégén. A művet Nádasdy Ádám remek fordításában játsszák majd. A két színész élvezi is a szellemes, több fenekű szöveget, mint ahogy az egész csapat motiváltnak tűnik.

Béres Attila rendező elmeséli, hogy ő eredetileg a Rómeó és Júliát szerette volna színre vinni, de egészséges kompromisszumként esett a választás a Vízkeresztre. "Ez a darab Shakespeare nagyon leleményes vígjátéka, és nemcsak a nemcserék és és a nemek közötti szerelmi lehetőségek kavalkádja miatt. A történetben két teljesen ellentétes világ találkozik egymással. Aztán megérkezik egy idegen és egyszer csak rend lesz, mindenki megtalálja a maga helyét. Ez nem jelenti azt, hogy minden az élére áll, hanem az emberek felvállalják végre saját magukat. A szerelem és az e miatti megfelelési kényszer sok kérdést felvethet a nézőben." - mondja a rendező.

Az előadásban nagy szerepet kap a zene, melynek szerzője az ismert színpadi zenész és zeneszerző Kovács Márton. Három zenekar közreműködik a darabban, egy népi, egy rock és egy szimfonikus zenekar. Ennek a minden bizonnyal sokrétű hangzásnak még csak a nyomait sem érzékeljük a pesti próbán, viszont a színészek játékkedve annál inkább megfigyelhető. Ez annak is köszönhető, hogy több olyan színész játszhat most együtt, akik eddig nem találkozhattak egymással. Görög László a miskolci társulat tagja most ő lesz Orsino hercege, Malvoliót Alföldi Róbert játssza, akivel kapcsolatban Béres Attila csak annyit jegyzett meg, hogy minden rendezőnek olyat színészt kíván, mint Alföldi, mert rendkívül figyelmes és szerény alázattal dolgozik.

Violát, aki férfiruhát is ölt Tenki Dalma alakítja. Pálmai Anna, aki szerepelt már két éve a szegedi Dóm téren a Tévedések vígjátékában, most a gyászoló Olivia grófnőként lép színpadra.

"Talán azt szeretném leginkább megmutatni, hogy egy pillanat alatt mennyire fegyvertelenné, sérülékennyé és kiszolgáltatottá, sőt olykor nevetségessé válhatunk a szerelemben. Ez előfordulhat akkor is bármikor, ha azt hisszük, hogy már teljesen bezártuk a szívünket" - jegyzi meg Pálmai Anna.

Hernádi Judit negyedik alkalommal lép színpadra a Dóm téren. Úgy gondolja, hogy egy nagy színpadon sokkal pontosabban kell fogalmazni színészként, mint egy kisebb térben, mert csak az tud célba találni, hiszen messze van a céltábla, vagyis a közönség. A mostani feladatban a partnerek személye vonzotta elsősorban. Emellett Béres Attilával sem dolgozott még. "Azt hallottam róla, hogy határozott rendező, én ezt szeretem, ha valaki tudja mit akar. A színészkollégáimat pedig mindet sokra tartom és valamennyien nagy vonzerőt jelentettek. Shakespeare-ben pedig azt a csodálatos, hogy mindig olyan, amilyen a mának kell lennie" - fűzi hozzá Hernádi Judit.

Az előadás végén mindenki párra talál ugyan, de a rendező szerint nem is azért boldogok, hanem mert megtapasztalták valódi önmagukat.

Homokvár a Dóm téren
A díszlet egy része homokból épül, többek között egy Shakespeare-fej alakú installáció, erkéllyel, konyhával, Böföghy Tóbiék ott élnek. Gyakran a Shakespeare formájú alak száján lépnek ki és az orrában bújnak el. Megjelenik még a színpadon a herceg tengerpartot idéző, illetve Olivia gyászos világa is. Tervező: Horesnyi Balázs. Az egyáltalán nem kosztümös jelmezeket Papp Janó jegyzi.

Egy évekkel ezelőtt született tanulmány szerint elsorvasztanák kistelepülések önkormányzatait. A kormány tagadja a terv létét is, pedig számos pontját már meg is valósították.