;

Vajda Milán;Máté-osztály;

Fotók: Szalmás Péter

- A jóhoz könnyű hűségesnek lenni

Az egykori Máté-osztály tagjai évről évre nyaranta egymásról készítenek előadást. Idén a csapat egyik legzárkózottabbnak tartottja, Vajda Milán élete lesz a téma a Jurányiban.

Különös szerződést kötött egymással Máté Gábor 2003-ban végzett színészosztálya. Persze nem szó szerinti szerződésről van szó, inkább egy szóbeli fogadalomról. Egymás életét viszik nyaranta színpadra, az előadások az adott főszereplő magán és színházi életének legizgalmasabbnak tartott epizódjaival. Ez egyfelől a delikvens részéről egy kíméletlen kitárulkozás, a többiek pedig azt próbálhatják ki, hogy mennyire kíváncsiak a másikra. Eddig tíz előadás ment le, a sorsoláson kihúzott tizenegyedik Vajda Milán. Ő lesz idén a főszereplő.

„Csak akkor beszélek magamról, ha kérdeznek. Most azt tapasztaltam, hogy még a közeli ismerőseim is keveset tudnak rólam. Rákérdeznek olyan dolgokra is, amiről azt gondoltam, hogy ők ezt tudják. Valószínűleg zárkózottabb vagyok annál, mint amilyenek a színészek általában. Talán a színpadon is nehezebben, illetve lassabban nyílok meg, mint más” – meséli Vajda Milán.

Hiányzók
Fenyő Iván és Száraz Dénes korábban szállt ki a színházi sorozatból. Most pedig Kovács Patrícia, Szandtner Anna és Gál Kristóf nem lesz jelen, más elfoglaltságaik miatt.

Néhány napja próbálják a róla szóló előadást, de most szívesen mesél magáról a próbákon, érzi, hogy kíváncsiak rá az egykori osztálytársai. Ingázik egyik asztaltól a másikig és mindenkinek igyekszik a kérdésére válaszolni. Ez hol sikerül, hol nem. Amikor a műfaj kényes határairól kérdezem, azt válaszolja, leginkább arra kell figyelni, hogy ne legyen sértő, vagy bántó másokra nézve. Persze ezt egyáltalán nem könnyű betartani, hiszen az előadásban az az izgalmas, amikor konfliktusokat mutat meg és ott nem fekete-fehérek a szereplők. És különösen fontosak az arányok, a hangsúlynak a címszereplő szerint nem lehet áttolódni másra. Mint ahogy Vajda Milán szerint a belterjességet is könnyű elkerülni, hiszen bár az előadásban szereplő jelenetek többsége színházban játszódik, ezek jellege nem különbözik a nézők által átélt mindennapi munkahelyei szituációktól. „A szerelem pedig, hogy futunk egy nő után, vagy utánunk futnak, olyan emberi ügy, amit ha jól játszunk el, akkor a jeleneteket nézve mindenki magára ismerhet. Persze a sebeket újra fel kell tépni ahhoz, hogy tudjunk róla beszélni. A színészet lényege, hogy az embernek nyitva kell hagynia magában ezeket a kapukat. Próbálunk arra figyelni, hogy az előadásban egyforma súllyal jelen legyen a családról, a párkapcsolatról és a színházról szóló rész."

Vajda Milán édesapja Vajda László, a kaposvári, majd a Katona József Színház tagja volt, sokan szerették és ismerték. Korán, az ötvenes évei elején ment el, Milán tizenhat éves volt akkor.

Elődök - 2009-ben Kovács Patrícia (középen) volt a főszereplő, Péter Katával és Járó Zsuzsával

Elődök - 2009-ben Kovács Patrícia (középen) volt a főszereplő, Péter Katával és Járó Zsuzsával

„Ha valaki olyan megy el, aki az emberhez közel áll, az mindig is egy fájdalmas pontot jelent az ember életében. Ráadásul én ugyanazt a szakmát űzöm, ugyanabban a közegben mozgok, mint ő, ahol ismerték és akiknek hiányzik az apukám, óhatatlanul összehasonlítanak bennünket, ráadásul még alkatilag is nagyon hasonlítok rá. Az előadásban lesz róla szó, ezt nem is lehetne és nem is kell megkerülni. A nézők egy része úgy ül be, hogy kíváncsi rá, én mit gondolok róla. Édesanyám a kaposvári színházban volt segédszínész, amikor apukámmal összeismerkedett, később felhagyott a pályával és színházi súgóként helyezkedett el. Élete nagy részét tehát ő is a színházban töltötte. Jön is nézni majd az előadást.” Vajda Milán szerint bár tényleg jól ismerik egymást a korábbi osztálytársaival, mégis sikerül meglepniük a másikat. Sőt utána is kérdeznek azoknak a dolgoknak, amiben nem biztosak. Minden alkalommal így most is helyet kapnak majd a produkciókban zenék és dalok. A dalszövegeket Máthé Zsolt írja majd, és lesz olyan, amiben Milán játékszenvedélyéről is megtudhatunk majd néhány érdekességet. „Korán felismertem azt, hogy ha a játék a pénzzel függ össze, akkor azzal csak veszíteni lehet. A játék nálam a mindennapi szituációkról szól, számolom az utcán az autófajtákat, figyelem melyik a legszebb lány, aki rám mosolyog. Ezek szórakoztatnak, kikapcsolnak.”

Vajda Milán a diploma átvétele utáni tizennégy évet mindössze két társulatnál – Egerben és az Örkény István Színházban – töltötte. „A jóhoz könnyű hűséges lenni. Nekem nagy szerencsém volt mind a két társulattal, jó partnerekkel és izgalmas szerepekkel találkozhattam. Úgy érzem, a helyemen vagyok”.

Névjegy
1979. október 11-én született. A Színház és Filmművészeti Egyetemen végzett 2003-ban. A diploma átvételét követően nyolc éven át az egri Gárdonyi Géza Színházban játszott. 2011 óta az Örkény István Színház tagja.

INFÓ

Alkalmáté Trupp

Vajda Milán

Jurányi Inkubátorház

július 27, 28, 29, 30.