A MIT szakemberei a növény leveleit karbon nanocsövecskékkel látták el, ami elektronikus szenzorok segítségével a spenót képes kommunikálni az emberekkel. A nano-bionika célja, hogy a növényt ellássa olyan funkciókkal, amelyek természetes módon nem alakulnának ki benne - írja a veol.hu.
Michael Strano professzor elárulta azt is, hogy a miniatűr csövecskék észlelik a talajvízben felbukkanó nitroaromás vegyületeket, melyeket főleg robbanóanyagokhoz használnak. Találat esetén a növény fluoreszkáló jelet bocsát ki, amelyet egy mobiltelefon méretű számítógépre szerelt infravörös kamera vesz. Ekkor a rendszer emailben értesíti a felhasználót a veszélyről. A növények a környezetük monitorozására tökéletesen alkalmasak: átfogó gyökérhálózatuk folyamatosan mintát gyűjt a talajból, és a felvett anyagokat fel is szállítják a leveleikbe.
Strano csapatának rendszerét használták már arra, hogy hidrogén-peroxidot, dopamint vagy ideggázt mutassanak ki, például a legutóbb a szíriai támadások kapcsán. Szeretnék, ha ezt a technológiát aszály ellen, és az aratási hozam növelésének érdekében is be lehetne vetni, talajjavító céllal.
„Ezek az érzékelők valós idejű információt adnak a növénytől. Mintha beszélgetnénk vele. Ezek az adatok befolyásolhatják a termést is.” - teszi hozzá Min Hao Wong kutató.