Ahogyan elkészült a szervező bizottság céljaira átépített margitszigeti Casino épülete, a vizes vébé megnyitójára, úgy lett kész ugyanekkora a BKK online jegyértékesítési rendszere is. Sehogy.
Már az első napon azon röhögött az internet népe, hogy olyan buta a rendszer, hogy akár 50 forintért is vehetünk bérletet. Egy etikus hacker vett is egyet, majd elküldte a BKK-nak.
Köszönet helyett közlemény érkezett. „Sajnálják, hogy a tegnap elindított új online értékesítési csatorna sikeres bevezetését és rendeltetésszerű használatát folyamatos informatikai támadással próbálják befolyásolni. (…) A nem rendeltetésszerű használathoz kapcsolódóan pedig vizsgálják, hogy felveti-e bűncselekmény gyanúját az eset.”
A rendszer maga káosz és hatalmas biztonsági kockázat a cégnek és a felhasználóknak egyaránt. Egyebekben pedig ezzel a barkácsmunkával nemcsak önként dugta hurokba a fejét a BKK, de a sámlit is kirúgta maga alól.
Tudniillik a Közlekedő Tömeg blog bemutatta, hogy minimális informatikai képességekkel is lemásolható a virtuális bérlet, az interneten pedig simán terjeszthető, miközben azt tömegesen továbbra is csak „ránézés módszerével” ellenőrzik a buszvezetők vagy a metró biztonsági őrei. Kipróbálták: a másolt bérlettel 10-ből 10-szer sikerült átjutni a felszínes ellenőrzésen. A BKK új rendszere így a bevételeit kockáztatja, ezért azonnal le kellene állítani.
A MÁV – ami azért szintén nem a XXI. század emblémája – legalább ellátta QR leolvasókkal jegyvizsgálóit, mert nem szereti a potyautasokat.
2017-ben azért cikinek mondható, hogy amit egy jóeszű informatikus srác egy karton sörért egy hét végén összerakna, arra erős és büszke országunk forintmilliárdjai nem képesek. (Apropó: mennyibe is került eddig?)
De lássuk be: BKK a problémafelvetésekre végül is elegánsan reagált. Megsértődött.