A múlt héten a Klubrádióban mesélte el egy nagymama saját családja megrázó tapasztalatát: 13 éves lányunokáját már többször operálták a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben, a gyereket most is az intenzíven ápolják, transzplantációra készítik elő. A műtét előtt szükséges egy CT-vizsgálat, így nyitott mellkassal szállították át a Heim Pál kórházba a beavatkozásra, mert csak ott van CT.
A szállítás megszervezése sem egyszerű: elő kell készíteni a szállítóeszközt, rengeteg gép utazik a gyerekkel köztük lélegeztető gép, infúziós pumpa, keringéstámogató eszköz, olykor műszív. Miután mentők nincsenek kiképezve az ilyen gépek használatára, ezért külön orvosi teamnek kell kísérnie súlyos szívbeteg gyerekeket a CT-vizsgálatra.
A helyzet valóban messze van az ideálistól – erősítette meg a nagymama által elmondottakat a Népszavának Ofner Péter, az intézet főigazgatója. A CT-vizsgálatot muszáj az ilyen gyerekeknél elvégezni, mert alapinformációt nyújt az állapotukról. Hozzátette azt is, hogy várhatóan a budapesti egészségügyi ellátórendszer átalakításával még az idén megoldódhat a probléma, mert a kormány által 2017-ben a programra jóváhagyott 40 milliárd forintból jut majd a kardiológiai intézetnek is új komputertomográf.
2010 óta negyven százalékkal bővült a CT és MR diagnosztikai berendezések száma Magyarországon, mostanra 104 CT és 65 MR működik az országban. Ám ahhoz, hogy a gépek számával elérjük az uniós országok átlagát, kétszer ennyire lenne szükség. A hazai alacsony gépszámot jelentős mértékben kompenzálja a magas kihasználtság, mert a vizsgálatok számában csak 30 százalékkal maradunk el az uniós átlagtól. Évente 800 ezer CT-, és 360 ezer MR vizsgálatot finanszíroz az egészségbiztosító. Ehhez a magánszférában további 20 ezer CT és 50 ezer MR vizsgálatot vásárol magának a lakosság.