Ukrajna;

FOTÓ: SHUTTERSTOCK

- A szolidaritás konferenciája

Kijev szívében áll „a mennyei százak” emlékműve, azon hétköznapi állampolgároké, akik életüket adták az ukrán „méltóság forradalma” tetőpontján azért, hogy hazájuknak európai és ne orosz jövője legyen. Mesterlövészek lőttek le őket a Függetlenség téren – közismertebb nevén a Majdanon –, miközben a régi rezsim minden tőle telhetőt megtett, hogy eltiporja a forradalmat.

A viharos 2014-es napok óta Ukrajna új kormánya – Nagy-Britannia és a többi szövetséges segítségével – azon munkálkodik, hogy az áldozatuk ne legyen hiábavaló. Közös célunk, hogy egy sikeres és virágzó Ukrajnát építsünk, amely méltó mindazok bátorságához és eszméihez, akik a forradalomhoz csatlakoztak.

Porosenko elnök kormánya Ukrajna 1991-es függetlené válása óta a legambíciózusabb reformokat hajtotta végre. Az elmúlt három évben több fejlődés volt tapasztalható, mint a majdani forradalmat megelőző 23 évben.

Ma minden ukrán parlamenti képviselő és kormányzati tisztviselő – összesen több mint egymillió ember – köteles mindenki számára hozzáférhető elektronikus vagyonbevallást készíteni. Ez az új szabály létfontosságú lépés az átláthatóság felé és a korrupció elleni küzdelemben. Szintén Nagy-Britannia segítségével jött létre Kijevben az egyre hatékonyabban működő Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal.

Ugyanakkor a ProZorro elnevezésű elektronikus közbeszerzési rendszer célja a kormányzati hivatalok és más állami testületek környékén burjánzó korrupció felszámolása.

Mindeközben a központi kormányzat nekikezdett a decentralizációs programja végrehajtásának, ami helyi szinten több felelősséget és forrást biztosít. A hatóságok az energetika-, bank-, valamint a gazdasági szektorban is folytatták az elengedhetetlenül szükséges reformokat.

Lassan megmutatkoznak az eredmények. Azt követően, hogy a gazdaság két éven keresztül 5 százalékkal szűkült, a tavalyi évben 2,3 százalékos volt a növekedés, 2017-re pedig már 3 százalékos növekedést jósolnak.

Idén végre hatályba lép Ukrajna európai uniós társulási megállapodása. 2013-ban azért tört ki a forradalom a Majdanon, mert az előző kormány megtagadta a megállapodás aláírását. Ráadásul az ukrán állampolgárok mára már vízummentesen utazhatnak a schengeni övezeten belül.

Azonban kétség nem fér ahhoz, hogy sok még a tennivaló. A legalapvetőbb szinten sokat kell még tenni a korrupció elleni harcban, amelyet mindaddig nem lehet felszámolni, ameddig az ukránoknak nincs olyan igazságszolgáltatásuk, amely méltó a bizalmukra. Tiszta kormányzat csak olyan országban lehetséges, amelyben érvényesülnek a jogállamiság elvei.

Arra lehet számítani, hogy a régi rendszer haszonélvezői keményen küzdenek majd kiváltságaik megőrzéséért. Egy virágzó és stabil Ukrajna építéséhez elkötelezett kijevi vezetésre és a nemzetközi közösség következetes támogatására van szükség.

Ezért fontos a Konferencia az ukrán reformról, amelynek társrendezői voltunk július 6-án Londonban. Közös célunk, hogy a gyorsított reformeredményekért cserébe Nagy-Britannia segítsen az Ukrajnának nyújtott külső segítség megszilárdításában.

A konferencián a nemzetközi közösség és az ukrán vezetés képviselői találkoztak annak érdekében, hogy támogatást nyújtsanak a kormány 2020-ig tartó időszakra szóló reformtervéhez.

Az Egyesült Királyság Ukrajna egyik legszorosabb szövetségeseként mindent megtesz annak érdekében, hogy támogassa a reformok érvényesülését, a korrupció elleni harcot és az „Orbital”-művelet keretében brit katonai kiképzőkkel segítse az ukrán fegyveres erők megerősítését.

Alapvető elvi kérdések forognak kockán. Végső soron minden nemzet biztonsága attól az alapvető szabálytól függ, amely szerint egyetlen ország sem szerezhet területet vagy rajzolhatja át a határokat erőszakkal. A Krím-félsziget illegális annektálásával és katonák, valamint nehézfegyverzet telepítésével a kelet-ukrajnai Donbasz térségbe Oroszország a nemzetközi rend elsőrendű szabálya ellen vétett.

Az ukrán konfliktusnak eddig 10 ezer halottja, 24 ezer sebesültje volt, és több mint 2 millió ember kényszerült lakhelyének elhagyására. Mára Oroszország Ukrajna elleni agressziója egész Európa biztonságát fenyegeti.

Ahogy haladunk tovább a reformok és a fejlődés útján, van néhány alapvető igazság, ami ösztönzést ad. Ukrajna óriási lehetőségeket rejt, a maga 44 milliós lakosságával és bőséges természeti kincseivel. Ezért nincsen semmi ok arra, hogy állampolgárai ne élvezhessenek az európai szomszédjaikhoz hasonló jólétet és életminőséget.

Egységesen ki kell állnunk ezekkel a kihívásokkal szemben. A Konferencia az ukrán reformról a szolidaritás, az eltökélt szándék és a reformok melletti elkötelezettség üzenetét közvetíti.