dróntilalom;drón;

A kép illusztráció. FOTÓ: Thinkstock

- Elszállt a drónrendelet

Az ígéret ellenére július 1-jén nem lép életbe a drónröptetésre vonatkozó új rendelet. A változtatásra azért lenne szükség, mert jelenleg a szabályozás rendkívül bürokratikus, ami szinte betarthatatlan elvárásokat állít a hobbi felhasználók elé.

Bár az év elején nagy lendületet kapott a drónrepülések életszerűbb - azaz a piac változásait szem előtt tartó - szabályozásának kialakítása, a jelek szerint ebből semmi sem lesz július elejétől. Mint ismert, az elmúlt év végén a pilóta nélküli légijárművek repülésére vonatkozó rendelet pontjai - ezek egyes elemei tisztázták volna a drónok használatának szabályait – ismertté váltak, amelyeknek a közigazgatási és társadalmi egyeztetése el is kezdődött. Az akkori tervek szerint július 1-jétől lépett volna hatályba a rendelet. Ám a mai napig a Magyar Közlönyben híre-hamva sincs ilyesminek. Ráadásul az említett egyeztetésekről sincs érdemi információ, így arról sem, hogy a felelős tárca, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) az érkező javaslatokból mit és hogyan épít be a szabályzásba. Ezzel, valamint a lehetséges hatályba lépéssel kapcsolatban kerestük a tárcát is, ám nem kaptunk választ kérdéseinkre.

A változtatásra azért lenne szükség, mert jelenleg a drónok röptetésének szabályai rendkívül bürokratikusak, ami szinte betarthatatlan elvárásokat állít a hobbi felhasználók elé. Márpedig ők vannak többen, hiszen az utóbbi időben lényegében bárki, szabadon, mindenféle engedélyek nélkül hozzájuthat ilyen eszközökhöz. Olyannyira, hogy számuk itthon már több tízezerre tehető, sőt lehet, eléri a százezret is – mondta a Népszavának Török Ágnes, a legter.hu szakértője. Pontos adatot sajnos nem lehet mondani, mert senki nem gyűjti a megvásárolt drónok számát.

A szabályos repülés azért roppant problémás egy hobbi pilóta számára - teszi hozzá -, mert a drónok használatára az eseti légtérhasználati szabályok vonatkoznak. Éppen azok, amelyek például a hétvégi Red Bull Air Race esetében is hatályosak. Ebben pedig az áll, hogy a repülést 30 nappal előre be kell jelenteni, majd a hatóságok jelölik ki a használható légteret. Ráadásul a jelenlegi szabályozás nem különböztet meg olyan kategóriát, hogy „játék”, így ezt a bejelentést elméletileg minden olyan drónrepülésre meg kellene tenni, amelyet szabadban végeznek. Ez életszerűtlen szabályozás, így alighanem csak nagyon kevesen teszik meg, leginkább csak azok, akik üzleti alapon, vagyis valamilyen munka elvégzéséhez – például filmek elkészítéséhez, vagy mezőgazdaságban termésbecslés céljából – repülnek ezekkel az eszközökkel.

A télen köröztetett új rendelet egyébként több kategóriát hozna létre. Már megjelennének a „játékok”, azok a drónok, amelyek 250 gramm alattiak. Ezekre semmilyen engedélyt nem kellene kérni. Ezen felül további három kategóriát hoznának létre. Az elsőbe a 250 gramm és a 2 kilogramm alatti eszközöket sorolnák. A másodikba a 2-25 kilogramm, míg a harmadikba a 25 kilogramm feletti drónok kerülnének. Minél nagyobb gépről lenne szó, a szükséges tanfolyamok annál komolyabbak lennének. Olyannyira, hogy a legnagyobb gépek esetében már szakszolgálati engedélyre, sőt a gépre szóló légi alkalmassági vizsgára is szükség lesz. Az üzemeltetők számára kötelezővé tennék a felelősségbiztosítást is, arra az esetre, ha a drón valamilyen balesetet okoz.

Amerikai tények és adatok
- 2020-ra 7 millióra növekedhet a kereskedelmi és civil használatú drónok száma. 2016 végén mintegy 2,5 millió drón volt nyilvántartásban.
- Az amerikaiak 47 százaléka örülne annak, ha a drónok nagyobb teret nyernének a kereskedelemben (például a csomagszállítás területén).
- A drónos csomagszállítás esetében az emberek többsége (72 százalék) attól tart, hogy a csomagok könnyen illetéktelen kezekbe kerülhetnek.
- Szakmai oldalról a legtöbb drónt a fotóipar és az ingatlanirodák használják.



A főváros XXI. kerületében ezentúl fogyatékosok, valamint egészséges gyermekek és felnőttek együtt sportolhatnak és játszhatnak Budapest első integrált parkjában.