Publicisztika;CNN;Donald Trump;

Az elnök korábban többször álhírek terjesztésével vádolta a CNN-t FOTÓ: GETTY IMAGES

- Visszakozott a CNN, Trump diadalt ül

Hibát követett el a CNN, s noha a hírcsatorna gyorsan korrigált, a tény, hogy ellenőrizetlen állítást tettek közzé a Trump-kampány orosz kapcsolatai ügyében, érvet adott a kormányzat kezébe a média elleni támadások folytatására. Így értékelte Gabriel Kahn, az USC Annenberg School for Communication and Journalism professzora a Los Angeles Timesnak az amerikai újságíró társadalmat foglalkoztató botrányt.

A CNN kedden jelentette be, hogy elfogadta három újságírójának, köztük a nemrégiben létrehozott, oknyomozó rovat vezetőjének a lemondását, miután kénytelenek voltak visszavonni egy cikküket, amely múlt csütörtökön a hírtelevízió internetes portálján jelent meg. Thomas Frank újságíró a cikkben azt állította, hogy Anthony Scaramucci, egy New York-i befektetési alap vezetője és Donald Trump tanácsadója kapcsolatban áll egy orosz befektetési alappal (Russia Direct Investment Fund), amelyet vizsgál a szenátus hírszerzési bizottsága.

A CNN közleménye indokként azt hozta fel, hogy a hír egyetlen, meg nem nevezett forrás információján alapult. Scaramucci múlt pénteken cáfolta a cikkben felsorolt állításokat, közölve: „Semmi rosszat nem tettem.” A szerkesztők péntek éjjel visszavonták a cikket, s egy szerkesztői közlemény jelent meg a helyén a honlapon, amelyben jelezték, az anyag nem felelt meg a CNN szerkesztési elvárásainak. Úgy tudni, a cikk úgy került fel, hogy előtte nem hagyták jóvá a CNN jogászai, vezetői, akik meg nem nevezett forrás esetén a végső döntést meghozzák.

Egyik lemondott újságíró sem volt tapasztalatlan kezdő. Thomas Frank, a cikk szerzője évtizedekig dolgozott a USA Today és a Newsday lapoknál, a szerkesztőt, Erich Lichtblau Pulitzer-díjas újságírót, aki szintén benyújtotta lemondását, nemrégiben szerződtették a The New York Times-tól, Harris, az oknyomozó rovat vezetője pedig korábban a CNN Money gazdasági rovatot vezette. A hírtelevízió egyik vezetője név nélkül azt nyilatkozta: rendkívül szokatlan, hogy egy ilyen hiba miatt egyszerre három embert is menesztenek.

Súlyos belső válság robbanhatott ki, hiszen kedden Jeff Zucker, a CNN elnöke Londonból jelentkezett be, hogy beszéljen az újságírókkal. Akik hallották, arról számoltak be, hogy Zucker nem az agresszív riporteri munka visszafogását kérte, hanem azt, hogy szigorúan tartsák be a szolgálati utat az eldurvult belpolitikai megosztottság miatt.

Trump, aki korábban számos alkalommal hamis hírek terjesztésével vádolta a hírtelevíziót, több diadalmas Twitter-üzenetet is megeresztett, azt jósolva, hogy a hamis orosz hírek miatt jelentős változások lesznek a CNN menedzsmentjében. „Esik a nézettség!” – örvendezett az elnök. Sarah Huckabee Sanders, a helyettes fehér házi szóvivő szemrehányást tett keddi tájékoztatójában az újságíróknak, hogy az adminisztráció legkisebb hibáját is szóvá teszik, miközben a média hamis híreit elnézik. „Csak a munkánkat végezzük!” – utasította vissza a kioktatást Brian Karem, egy marylandi lap tudósítója.

A National Center for Public Policy Research konzervatív alapítvány szerdai közleményében azt írja, a Time Warner, a CNN-t is tulajdonló médiacég vezérigazgatóját, Jeff Bewkest a részvényesek már többször figyelmeztették, hogy a hírtelevízió elfogult a Trump-adminisztrációval szemben, s kilátásba helyezték, hogy elpártolhatnak a cégtől. A New York Post konzervatív bulvárlap, Ruppert Murdoch szócsöve azt állította, a megvádolt Scaramucci 100 milliós kártérítési perrel fenyegetett, ezért hátrált meg a CNN. Scaramuccit az OECD-be nevezheti ki nagykövetnek a Trump-kormányzat.

A hét végére talán eloszlik a köd, és Párizsban kiderül, mi robbantotta ki azt a kormányzati konfliktust, amely miatt egy sor tárcavezetőt kellett meneszteni Edouard Philippe kabinetjéből.