Az első, 1993. április 4-én a soproni Sportcentrum legkisebb termében tartott rendezvényt Fülöp Zoltán édesanyja által, négy lepedőből varrott molinó hirdette, amire azt írták: Éljen április 4., elszabadulásunk ünnepe! Egy évvel korábban indult útjára a Ligeti Nagy Tamás és Hegyi Hill Zoltán főszerkesztette, gigantikus méretével feltűnő és exkluzív tartalmat hordozó kultikus Volt popkulturális magazin. Ennek nevét kérte kölcsön a két siheder.
VOLT Fesztivál június 27. - július 1. Sopron, Lővér Kemping
Azok még a mobiltelefon nélküli idők voltak, a szülők otthoni telefonszámlája tanúskodott a szervezésről, a családtagok és a barátok plakátragasztottak együtt az alapítókkal, akik húszon innen nem valószínű, hogy sejtették, negyedszázados kultúrtörténetet írnak és egyszer „Sopronért” érdemérem kitüntetettek lesznek.
Az idei fesztiválhimnuszt a Punnany Massif jegyzi: a Pásztor Anna, Charlie és Pető Szabolcs közreműködésével készült Ami VOLT, az majd lesz című dalt nyilván mindenki kívülről fújja majd a záró napra. A jubileumhoz egy másik dal, a VOLT Allstars + Zävodi Jelszó: LOVE címűje is kapcsolódik, amelyet egyetlen alkalommal, június 26-án, a Petőfi Zenei Díj átadóján hallhat csupán élőben a közönség, egyebekben pedig megtalálható a benzinkutakon kapható VOLT-válogatásalbumon.
Cs. A.
Az először 800 vendéget fogadó rendezvény évről-évre nőtt, nyolc éves koráig tavasszal töltötte meg fesztiválozókkal a belváros többségében barokk korból származó polgári házai övezte parkjait.
Térben és időben kinőtték addigi kereteiket, kicsi lett a Sportcsarnok, és egyre több programsátor került a környező utcákra és terekre, és már 1994-re három naposra nőtt a buli.
2002-re a Lővérekbe és nyári időpontra került nagyjából húszezres közönségével, 90 fellépőjével és 7 színpadával az akkor már a Sziget Fesztivál portfóliójába tartozó fesztivál, amely tavaly már csaknem 150 ezer embert vonzott Sopronba.
Az egyik legpolgáribb magyar város lakói először idegenkedve fogadták a pázsiton alvó, a boltok előtt kígyózó sorban álló, nemcsak koncerteken bulizó fesztiválozókat, ám idővel a Woodstock-nemzedék tagjai, szüleik és gyerekeik nem csupán a tudomásul vették a hétköznapjaikat felborító (örök)fiatalokat, hanem befogadták, megszokták és megszerették őket.
LINKIN PARK - A legnagyobb sztárzenekar június 27-én, kedden este 9-kor lép fel a Telekom Nagyszínpadon - FOTÓ: KRISTINA SERVANT
Mert a Bahreinből minden évben csak erre az egy hétre hazautazó építész pár éppúgy tudja, mint a zsebpénzét és a diákmunkáért járó fizetését erre a néhány napra kuporgató békéscsabai gimnazista, hogy VOLTozni nemcsak alternatív, rock vagy világzenei koncerteket, kiszámíthatatlan talkshowkat, képzőművészeti installációkat, furabogár emberekkel való találkozásokat jelent. VOLTozni kúl.
A jubileumi fesztivál húzóneve egyértelműen a Linkin Park, amelynek idei lemeze alaposan megosztotta a rajongókat és a kritikusokat is. A Paramore ellenben nagyot dobott legutóbbi lemezével, s úgy tudott önazonos maradni, hogy közben felnőtt: ne lepjen meg senkit, ha már nem csak tizenévesek buliznak majd az amerikai rockbanda fellépésén.
Ami a csemegéket illeti: a The Cult érkezése – különösen a legutóbbi, elmaradt koncert tükrében – tavasz óta tartja lázban a hazai gothokat, az amerikai Imagine Dragons elektronikával kevert zúzása pedig borítékolhatóan óriási tömeget vonz majd a nagyszínpad elé. A buliveteránoknak ott lesz Fatboy Slim, a megőrülni vágyóknak az ausztrál Pendulum, a keményeknek az Enter Shikari, a romantikus partiarcoknak pedig a remek Year & Years vagy az elképesztő hangú Jess Glynne.
ELLIE GOULDING - A brit énekesnő június 28-án este lép fel
Érkezik a nagy magyar közönségkedvenc, Elie Goulding brit énekesnő, de eldobhatjuk az agyunkat Martin Garrix szettjére vagy lépegethetünk a berlini Fritz Kalkbrenner mixére is – ide a rozsdás bökőt, hogy nem múlik el az este a gigasláger, a Back Home nélkül!
Cs.A.