Horvátország;gázszerződés;

- Gázszerződés Horvátországgal

Az Orbán-kabinet napokon belül államközi szerződést köt Horvátországgal a két államot összekötő gázvezeték hazai irányú szállításainak lehetővé tételéről - tudtuk meg.

 Így 2019-től már várnánk is tengeren, cseppfolyós formában szállított gázt a Krk-szigeteki lefejtő felől. A hosszú évek óta vajúdó terminálterv megvalósítása az év elején, egy harmincmilliárd forintos uniós támogatási döntés óta kapott lendületet. A horvát-magyar energetikai kapcsolatokat viszont jelentősen teheli az INA ügye: az ottani, instabil helyzetű kormány megvenné a horvát energiacég Mol-tulajdonban lévő felét. Ez elől Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint nem zárkózunk el, bár a Molnak csak a negyede állami. Noha Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nemrég felmelegítette a hazánkat Szerbia felől elérő orosz Déli áramlat-gávezetéktervet is, úgy tudjuk, erre kormánykörökben se látnak túl sok esélyt. Korábbi információnkat, miszerint az orosz állami Gazprom lefoglalta volna nyugati és északi (összes nem Gazprom-gázt szállító) vezetékünket, de a magyar állam ezt megtiltotta, kérdésünkre Aradszki András energiaügyi államtitkár arra hivatkozva nem kívánta kommentálni, hogy a döntést a kormánytól független közműhivatal hozta meg.

Kezdődik az idei meggyszezon java, de sokan kénytelenek a partvonalról nézni az üzletkötéseket. Az ok, a gyöngyösi székhelyű Csépány és Társai Zöldség Gyümölcs és Konzervipari Nagykereskedelmi Kft. csődje. Emiatt nagyjából 300 millió forintra vethet keresztet majd' száz Pest, Hajdú és Heves megyei gyümölcstermesztő. Az évek során egyre nehezebben, késleltetve, majd sehogy sem fizető kft ellen végül felszámolási eljárást kezdeményezett több pórul járt beszállító, ami 2016 januárjában el is indult.