Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be, hogy a kormány a Velencei Bizottság jogi észrevételeit elfogadja, a politikai jellegű ítéletét nem tudja akceptálni. Lázár nem tért ki rá, hogy értelmezésében mi számít jogi, illetve politikai bírálatnak.
Az biztos, hogy a Velencei Bizottság előzetes szakértői álláspontja világossá tette: a törvény elfogadása előtt a kormánynak egyeztetnie kellene az érintett szervezetekkel. Lázár János halványan sem utalt rá, hogy a Fidesznek szándékában állna bármifajta konzultációt tartani. A miniszter nyilván úgy gondolkodik, hogy ez már a „nem akceptálható” politikai feltételek kategóriájába tartozik.
Azoknak a változtatásoknak a végrehajtására, amelyekre a kormány ígéretet tett, nagy valószínűséggel még a mostani összetételű Alkotmánybíróság is kötelezte volna – mondta lapunknak nyilatkozva Zádori Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság sajtómunkatársa. A lényeg azonban nem változik: a „külföldről támogatott szervezetek” ugyanúgy billogot kapnak.
Miközben a kormány próbálja a látszatát kelteni a józan belátásnak, valójában egy kizsarolt, kierőszakolt törvényt akar elfogadtatni a jövő héten. Zádori Zsolt szerint a civilellenes törvénymódosítás felesleges, káros és nem szolgálja azt a célt, amit máskülönben a Velencei Bizottság is legitimnek tekint, a szervezetek átláthatóságát. Más civil szervezetekkel együtt a Magyar Helsinki Bizottság is egyedül azt tartja elfogadható megoldásnak, ha a Fidesz visszavonja javaslatát, vagy legalábbis az őszi ülésszakra halasztja az érdemben átdolgozott javaslat elfogadását.