A Nyílt Társadalom Alapítvány, az Európai Tanács, illetve a német szövetségi kormány támogatásával életre hívott intézmény mérföldkő a roma művészet történetében. Egyebek mellett azzal a céllal jött létre, hogy kiállítási, megjelenési lehetőséget biztosítson a nemzetközi művészeti színtéren is meglehetősen alulreprezentált roma művészek számára.
A helyszínválasztás is jelentőséggel bír: a sokszínűségéről, el- és befogadásáról híres Berlin talán a legmegfelelőbb otthon az ERIAC számára a nemzetközi kulturális közegben, a városvezetés szemlélete, gondolkodásmódja is teljes mértékben egyezik az intézet által kitűzött célokkal. Michael Roth, a német külügyminisztérium európai ügyekért felelős államminisztere köszöntőjében elmondta: az ERIAC a német kormány teljes támogatását élvezni; elkötelezettek a romákat Európa-szerte érő előítéletek elleni küzdelemben, amelyben nagy segítséget jelent a roma művészeket és más értelmiségieket tömörítő kulturális központ. "Rendkívül nagy örömmel tölt el, hogy az ERIAC Berlinben, a demokratikus és liberális Európa szívében nyitja meg irodáját" - fogalmazott Roth.
Az intézet vezetőjének Junghaus Tímea művészettörténészt, az 52. Velencei Kortárs Művészeti Biennále első roma pavilonjának kurátorát választották. Junghaus 2010 óta a Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Intézetének munkatársa, rendszeresen publikál a kortárs művészet témájában, különös tekintettel a kulturális sokféleség és a kisebbségi reprezentáció kérdésköreire. Megnyitó beszédében elmondta: az ERIAC központja lesz a romák önkifejezésnek, amellyel reményeik szerint felvehetik a harcot romák millióinak életét hosszú ideje megkeserítő társadalmi előítéletek ellen.
A megnyitó ünnepség utáni fogadáson Junghaus Tímea lapunknak elmondta: az Intézet szeptemberben kezdi meg működését. "Négy pilléren állunk. Ezek a művészet és kultúra, a holokauszt-kutatás és megemlékezés, illetve van egy publikációs funkció. De nem akarunk versenyben állni a már meglévő hasonló, kisebb szervezetekkel. Ugyancsak célunk, hogy létrehozzunk egy hatalmas hálózatot, amibe ezek a kisebb szervezetek is beletartoznak" - mondta, hozzátéve: az együttműködés során az ő működésüket is igyekeznek majd láthatóbbá tenni a nemzetközi színtéren.
Beszélt arról is, hogy a tervezés során Berlin mellett más európai nagyvárosok, mint London vagy Brüsszel is szóba jött az ERIAC otthonaként; a lényeg az volt, hogy az európai kulturális terepen fontos szerepet betöltő főváros legyen. Végül azért döntöttek Berlin mellett, mert fontos szempont volt, hogy a város és az ország kormánya, annak politikája abszolút nyitott és befogadó legyen. Michael Roth miniszter már az elején a kezdeményezés élére állt, és jelezte, hogy Berlin tárt karokkal várja az ERIAC-ot. Arra a kérdésünkre, hogy Budapestre gondoltak-e, Junghaus úgy válaszolt: "Budapest nem nagyon jelentkezett azért, hogy otthont adjon nekünk".