Az I. világháború;I. világháború;

- A flandriai csata

Flandriában, amint a német vezérkar már jelentette, megkezdődött az angolok nagy támadása

Az angol offenzíva nem érte a németeket váratlanul. A német hivatalos jelentések az utóbbi két héten naponta közölték, hogy a Wytschnete-hajlásban — Armentieres és Ypern között — egyre hevesebben ágyúzták az angolok a német állásokat.

A leghevesebb pergőtűz és terjedelmes aknarobbantások után végre csütörtökön megindultak az angol gyalogsági rohamok. Erős küzdelem után az angolok el tudták foglalni a németek első vonalának területét az egész Wytschnete-hajIásban. Az angolok másnap, pénteken folytatták előretöréseiket, de sikertelenül. A németek meg tudták akadályozni a további előnyomulást, úgy hogy az angolok pénteki jelentése már csak annak a közlésére szorítkozik, hogy az új állásaikat megerősítettek. Közli egyúttal a zsákmányt is: 6400 fogoly és 20 ágyú került az angolok kezére.

A pénteki német hivatalos jelentés szerint az angolok a wyttsehnetei támadással egyidejűen a La Bassée és Arras között is igen erős ágyúharcot indítottak, úgy hogy ezen a szakaszon is várni lehetett a gyalogsági előretöréseket. Ez be is következett Az angolok nagy erők harcbavetésével támadtak, de visszaverték őket.

Az Aisne mentén, a Cliemin de Daine-on, ahol a németek az előző napokon több francia állást elfoglaltak, a franciák erős rohamokat intéztek a németek ellen, de sikertelenül. Ez a támadás azonban teljesen független az angolok új offenzívájától és inkább az elvesztett állások visszahódítására irányult, mint az angolokkal való együttműködésre.

Az ántánt általános offenzívája egyébként idáig csak terv vagy inkább óhajtás. Az eddigi események nem mutatnak arra, hogy ez az offenzíva, amelyet csak a háborús uszítók kívánhatnak, mostanában megindulna.

Népszava 1917. június 10.