ENSZ;békefenntartás;

Fotó: REUTERS/Sergei Karpukhin

- A békefenntartás befektetés a biztonságba

Amikor januárban főtitkárként először léptem be az Egyesült Nemzetek Titkárságának épületébe az első dolgom az volt, hogy egy koszorút helyezzek el az Egyesült Nemzetek több mint 3500 alkalmazottjának emléke előtt tisztelegve, akik a békét szolgálva vesztették életüket. Ugyanazon a héten megöltek két kéksisakost a Közép-afrikai Köztársaságban, akik azon dolgoztak, hogy megelőzzék a közösségek összeütközésének tömeggyilkosságba torkollását. Az Egyesült Nemzetek békefenntartói mindennap veszélynek teszik ki magukat gyakran olyan fegyveres csoportok között, akik egymást próbálják megölni vagy a civileket támadják meg.

Az ENSZ békefenntartói számtalan életet mentettek meg és tettek jobbá az elmúlt hetven évben, és nekik köszönhetően számtalan háború sújtotta család kapott lehetőséget egy új kezdetre. A független kutatások szerint a békefenntartás értéke kimutatható. A békefenntartók megelőzik az erőszak terjedését, valamint több mint 90 százalékkal csökken ott a megölt civilek száma, ahol a békefenntartók bevetésen vannak.

Tudjuk azt is, hogy a békefenntartás költséghatékony. Az ENSZ békefenntartása a globális katonai kiadások fél százalékánál kevesebb, ami 193 ENSZ-tagállam között oszlik meg. Amerikai tanulmányok kimutatják, hogy az ENSZ békefenntartó missziói nyolcszor költséghatékonyabbak, mint amikor az Egyesült Államok egyedül cselekszik. Ez a befektetés sokszorosan megtérül, ha figyelembe vesszük a gazdasági növekedést és fellendülést, ami a sikeres békefenntartó missziókat követő megnövekedett stabilitásból és biztonságból ered.

Összekapcsolódó világunkban a globális terrorizmus mutatja, hogy bárhol jelenik meg az instabilitás, az mindenhol veszélyt jelent. Az Egyesült Nemzetek békefenntartó műveletei jelentik a legfőbb erőfeszítésünket annak érdekében, hogy törvényen kívüli régiók kialakulását akadályozzuk meg, ahol nem létezik biztonság, viszont virágzik a szervezett bűnözés és a szélsőségesség. A békefenntartás befektetés a világbékébe, a biztonságba és a fellendülésbe.

A misszióink hozzájárultak a stabilitáshoz, a fejlődéshez és a gazdasági növekedéshez El Salvadortól Namíbiáig és Mozambiktól Kambodzsáig. Napjainkig 54 ENSZ békefenntartó művelet teljesítette a mandátumát és zárult le, valamint néhány hónapon belül további két, a libériai és az elefántcsontparti misszió is lezárul.

Míg az Egyesült Nemzetek a kihívásokkal és a békefenntartó erőfeszítések hiányosságaival néz szembe, el kell ismernünk a békemissziónk sikerességét is.

Amikor két évvel ezelőtt a békefenntartók a Közép-afrikai Köztársaságba érkeztek, akkor az országot a népirtás fenyegette. Ma az ország békésen és demokratikusan választott egy új kormányt és tovább küzd a béke és a stabilitás, a leszerelés és a jogállamiság eléréséért. A MINUSCA misszió elengedhetetlen támogatást nyújt ahhoz, hogy lecsökkentse a fegyveres csoportok által jelentett veszélyt, de a helyzet továbbra is kihívásokkal teli. Félelmetes elképzelni, hogy milyen tragikus következményei lettek volna annak, ha a békefenntartók nem lettek volna jelen az országban.

Dél-Szudánban az ENSZ békefenntartók több mint 200 000 civilnek nyújtanak menedéket, akik az után menekültek el, hogy a harcokban megsemmisültek az otthonaik. Miközben éhínség sújtja az országot, az ENSZ békefenntartók a humanitárius szervezeteket védik, akik életmentő segítséget hoznak a lakosság számára.

Napjainkban a béke egy elvont fogalomnak tűnik, de a terepen a béke a mindennapi kemény és fárasztó munkán múlik, nehéz és veszélyes helyzetekben. A világ az Egyesült Nemzetek békefenntartóira támaszkodik, akik a számos akadály ellenére olyan helyekre mennek, ahova mások nem tudnak vagy nem fognak.

Az Egyesült Nemzetek békeműveletei túl gyakran szembesülnek azzal a szakadékkal, ami a céljaink és az elérésükhöz rendelkezésünkre álló eszközök között vannak. A békefenntartók számos olyan helyen kerülnek bevetésre, ahol a háborúzó felek kevés elkötelezettséget mutatnak a béke iránt. A misszióink önmagukban is egyre inkább célpontként jelennek meg a konfliktus felei és az erőszakos szélsőségesek számára.

Komoly stratégiai reformra van szükség a részünkről, hogy ezzel az új realitással megküzdjünk. A reform a mandátumok, a missziók képességeinek, valamint a kormányokkal és más szereplőkkel való együttműködésünk elemzésén alapszik. Alkalmassá kell tennünk a békeműveleteket a veszélyes és kihívásokkal teli környezethez, amellyel szembenéznek.

Már meghoztunk olyan reformokat, amelyek jelentősen csökkentették a költségeket és nagyobb rugalmasságot adtak nekünk a békefenntartók rövid idő alatti bevetéséhez. De többet kell tennünk. Elkötelezett vagyok az iránt, hogy kormányokkal, regionális szervezetekkel és más partnerekkel dolgozzak közösen azért, hogy a békefenntartás számára biztosítsuk azokat az eszközöket és szabályokat, amelyekre szüksége van.

Az Egyesült Nemzetek békefenntartó műveleteiről alkotott képet az elmúlt években elhomályosították a szexuális kizsákmányolás és visszaélés szörnyű esetei, amelyek durván megsértenek minden értéket, amit képviselünk. Az Egyesült Nemzetek egész rendszerének fő feladata ennek a borzalomnak a megszüntetése. Benyújtottam egy tervet az ENSZ tagállamainak azzal a céllal, hogy véget vessen a büntetlenségnek és létrehozza az áldozatok jogait védelmező intézményt a békefenntartó missziókban és az ENSZ székhelyén is. Szándékomban áll, hogy mozgósítsam a világ vezetőit ezekért a fontos intézkedésekért.

Amikor a világon megkérdezték az embereket arról, hogy mi a legfontosabb számukra, akkor New York-tól Újdelhin át, Kairótól Fokvárosig mindenki ugyanazt válaszolta. Szeretnének biztonságot, hogy a gyermekeiket békében nevelhessék fel és biztosíthassák számukra a tanulást és egyéb lehetőségeket, amellyel a jövőjüket alakíthatják.

Az Egyesült Nemzetek békefenntartói jelentik az egyik módot arra, hogy ezt az egyetemes törekvést megvalósítsuk és a világot mindenki számára biztonságosabbá tegyük.