Tatár Tímea emlékeztetett arra, hogy a felperes, Álmosd képviselő-testülete 2016 májusában fordult bírósághoz azzal a kéréssel, hogy sorozatos vagyoni hátrányt okozó törvénysértő magatartása, mulasztása miatt szüntesse meg Köteles István (Fidesz-KDNP) polgármesteri tisztségét. A bíróság 2016 júliusában felfüggesztette tisztéből a polgármestert, most pedig fel is mentette.
Az ítélet szerint Köteles István 2015 augusztusa és 2016 januárja között másfél millió forint előleget vett fel. 2016 januárjában úgy próbált elszámolni, hogy nyolc "rendezvény" megtartásáról mutatott be dokumentumokat. A plakátokon és meghívókon szereplő időpontokban, helyszíneken és tartalommal azonban nem voltak Álmosdon események, például a Magyar Köztársaság napjáról, a kommunista diktatúrák áldozatairól, a nemzeti összetartozás napjáról, a független Magyarország napjáról és a aradi vértanúkról sem emlékeztek meg.
A programokról a képviselőknek, az egyház- és intézményvezetőknek, valamint a hivatali dolgozóknak sem volt tudomásuk. A bíróság szerint az alperes inkább magánjellegű összejöveteleket finanszírozott önkormányzati pénzből, amire nem lett volna jogosult. Az előleg elszámolásakor mutatott be az alperes egy televízióról és egy forróvíztárolóról szóló számlát is. Ezekről kiderült, hogy mindkettőt saját otthonában használja, ami viszont nem függ össze a polgármesteri munkakör ellátásával.
A bíróság két Kölcsey-ünnepségre elköltött több mint kétmillió forint sorsát is vizsgálta, ezt azonban nem találta törvénysértőnek, gazdasági szempontból ugyanakkor nem vizsgálhatta a beszerzéseket - mondta a szóvivő. Hozzátette: törvényt sértett viszont az alperes akkor, amikor 2015 decemberében képviselő-testületi határozat nélkül vett fel nettó 293 ezer forint jutalmat. Hiányosnak találta a bíróság az alperes 2014-es vagyonnyilatkozatát, a 2015-öst pedig vizsgálni sem tudta, mivel eltűnt az irattárból.
A bíróság szerint az előlegek és a jutalom felvétele, a meg nem tartott rendezvények és az eszközvásárlások is jelentős kötelezettségszegésnek számítanak, amelyek vagyoni hátrányt okoztak a felperesnek.
A felek az ítélet kézhezvételét követő 15 napon belül fellebbezhetnek - jelezte a sajtószóvivő.