Reflex;Soros;Orbán;maffiarendszer;

- Üzenet az orbáni állammal "szembeszegülő" magyaroknak

Kiosztotta Orbán Viktor kormányfőt Soros György, aki egy brüsszeli konferencián vágott vissza az ellene hadat üzenő korábbi "tanítványának".

Minden elismerésem azoké a magyaroké, akik bátran szembeszegülnek az Orbán-rendszer által létrehozott maffiaállam korrupt és megtévesztő politikájával szemben – mondta Soros György a Brüsszeli Gazdasági Fórumon elhangzott beszédében. Az amerikai milliárdos és filantróp – aki felszólalása elején 86 éves magyar zsidónak nevezte magát, aki a második világháború után kapott amerikai állampolgárságot – egyúttal bátorítónak nevezte, hogy az európai uniós intézmények erélyesen fellépnek a Lengyelország és Magyarország által támasztott kihívásokkal szemben.

Az aktuális európai témák megvitatásának szentelt fórumon Soros hosszan érvelt az Európai Unió és az eurózóna mélyreható reformjának szükségessége mellett. Nyilvános megszólalásaitól eltérően ezúttal viszonylag részletesen beszélt az általa alapított CEU-t érő támadásokról, és az Orbán-kormány ellene indított "rossz időket idéző" propagandakampányáról is. A magyar miniszterelnök "egy olyan sötét spekulánsnak állít be, aki a pénzét arra használja, hogy Magyarország felett ellenőrzést gyakoroljon, és abból hasznot húzzon" – mondta. Majd azzal folytatta: "Ennek éppen az ellentéte vagyok. A Közép-Európai Egyetem büszke alapítója vagyok, amely 26 évvel a megalapítása után a világ legjobb 50 egyeteme között szerepel számos társadalomtudomány terén”. Soros György megjegyezte: "Mindeddig sikerrel ellenálltam Orbán Viktor kísérletének, hogy a köztünk lévő ideológiai különbségeket személyes ellenségeskedéssé alakítsa."

Mint kifejtette, viszonylag korán elkötelezte magát a nyílt társadalom eszméje mellett, amelyben az emberek választják meg a vezetőiket, akik aztán a köz érdekét képviselik a sajátjuk helyett. Ezzel szemben állnak a zárt társadalmak, vagy inkább maffiaállamok, amelyek a demokrácia látszatát mutatják, ám a hatalmon lévők úgy manipulálják az embereket, hogy az ő érdekeiket szolgálják.

"A nyílt társadalmak védelmében nem elég a jogállamra támaszkodni. Cselekedni is kell azért, amiben hiszünk. Az általam alapított egyetem, és az alapítványom által támogatott szervezetek ezt teszik. A sorsuk bizonytalan. De biztos vagyok benne, hogy az oktatási és az egyesülési szabadság elszánt védelmezőiként végül mozgásba lendítik az igazságszolgáltatás lassan mozgó kerekeit” – fogalmazott Soros György.

Felszólalásában az Uniót feszítő legnagyobb problémának nevezte a menekültválságot, az EU fenyegető szétesését és a gazdasági növekedésre vonatkozó stratégia hiányát. Soros nem sürgette "illegális bevándorlók milliós betelepítését", viszont szorgalmazta a közös európai menekültpolitika megteremtését.

 Az Európai Unió vezetői nem akarnak kétsebességű Európát. Kényszernek tekintenék, ha kialakulna a magországok csoportja és a szorosabb együttműködésből kimaradó országok pedig a perifériára szorulnának – így foglalta össze kétnapos brüsszeli megbeszéléseit Botka László. Az MSZP miniszterelnök-jelöltje idézte tárgyalópartnereit, akik szerint "mindig azok kiabálnak a többlépcsős integráció ellen, akik miatt egyébként megbomlik az EU egysége."