Ma délután kettőkor mentősök és az őket támogató négy társ szakszervezet, így a Kéményseprők Országos Szövetsége, az 5.12 Tiszta Egészségügyért Szakszervezet, a Független Egészségügyi Szakszervezet és az Autonóm Területi Szakszervezet tagjai tartanak demonstrációt a Markó utca mentőpalota előtt. Az ok, amiért a Kusper Zsolt, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetség (MOMSZ) elnöke az utcára hívta tagjait, az a csalódottság. Ők ugyanis még idén egy 60 százalékos béremelést vártak, így meglehetősen keveslik a jövő évre ígért 10 százalékot, amit Balog Zoltán humánminiszter jelentett be még május elején.
A szakpolitikai azzal érvel, hogy ezt a százalékot senki nem ígérte, másfelől a bérek többlépcsős emelésével 2018 végére átlagosan 67 százalékkal nőnek a bajtársak fizetései. Erről Csató Gábor beszélt a Magyar Időknek. A főigazgató példákat is említett, eszerint a mentőápolók nettó átlagfizetése most több mint 196 ezer forint, a gépkocsivezetőké is meghaladja a 171 ezer forintot, a mentőtisztekké 238 500 forint, a mentésirányítóké 237 ezer forint, az orvosoké pedig 432 ezer forint. És akkor most jön majd még a béremelés. A főigazgató azt is mondta: nem tudnak mit kezdeni a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének követelésével, hogy emeljék meg 60 százalékkal a fizetéséket.
Közben a közösségi portálokon mind több olyan bejegyezés olvasható, hogy a főigazgató által említett összegnél jóval kevesebb van a borítékokban. Az egyik mentőápoló például azt írja: jelenleg körülbelül nettó 90-110 forintot keres havonta, – ami még a hazai átlagkeresethez képest is kevés. Egy másik bajtárs azt írja: én 40 évesen soha sem vittem haza 196000 forintot az OMSZ-tól, tehát én átlagon aluli vagyok.
Csató Gábor egyeztetett Toma Lajossal, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének (MÖSZ) elnökével szerda délelőtt. Áttekintették a mentődolgozók bérezésének, anyagi és erkölcsi megbecsülésének javításáért eddig tett intézkedéseket és a jövőbeni teendőket is.
Győrfi Pál közleményében Toma Lajost idézve azt írta, a reprezentatív érdekképviselet elnöke hangsúlyozta, hogy az eddigi, közös eredmények alapján továbbra is a tárgyalóasztal mellett kívánják elérni céljaikat. Ezek között elsődleges az egészségügyi dolgozók, így a mentődolgozók számára is a tárgyalóasztalnál "kiküzdött", a garantált bérminimum-emelés miatt "összecsúszott" bértáblák értékállóságának visszaállítása.
Csató Gábor az egyeztetésen kijelentette, hogy minden érdekképviselettel, szervezettel kész együttműködni, ha azok céljai és tevékenysége valóban az Országos Mentőszolgálat dolgozóinak érdekeit szolgálja, így a MÖSZ "megalapozott és jogszerű törekvéseit is kész minden erejével támogatni".
Korábban írtuk: hétfőn a főigazgató és Kusper Zsolt személyesen is egyeztetett, a találkozón azonban "csak a számokban” nem értettek egyet. Csató Gábor a találkozó után a Népszavának azt mondta: ha a mentőpalota előtt egy politikamentes, a mentődolgozókért való kiállás lesz a demonstráció, akkor azzal ő is tud azonosulni.
Az egészségügyi államtitkár nem sokat tett a kedélyek csillapításáért, amikor kedd reggel a Hír TV-nek jogszerűtlennek nevezte a mentők szerda kora délutánra meghirdetett demonstrációját. Ónodi-Szűcs Zoltán úgy fogalmazott: bért kérni tárgyalással szokás, ha úgy sem megy, akkor sztrájkoljanak. Szerinte ugyanakkor nincs miért demonstrálni, hiszen a tavalyi, az idén őszi és a jövő évi béremelések összesen megfelelnek a korábbi ígéreteknek. Hozzátette: „Az egész annyira furcsa és bizarr, néha azt mondanám rá, hogy perverz. Nem értem igazán, hogy mi folyik ebben a történetben. Sokkal inkább érzem politikai ízűnek, mint egyébként érdekvédelminek ezt a felindulást”.
A szakszervezet érezhetően hosszabb küzdelemre készül, a Népszavának Kusper Zsolt azt mondta: ha a szerdai demonstrációnak nem lesz a bérpapírokon is látható eredménye, úgy az ágazat más szakszervezeteit és dolgozóit is küzdelembe hívják, együtt tüntetnek.