Felvette a kapcsolatot Altusz Kristóf miniszterelnöki megbízott a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) ügyében illetékes New York-i kormányzattal, ám arra semmi jel nem utal, hogy ezzel a magyar kormány elállna attól a szándékától, hogy csak az amerikai szövetségi kormánnyal kötött - jogilag egyébként kivitelezhetetlen - megállapodást tekintsék az ügy elfogadható megoldásának. Megkeresésünkre legalábbis sem a külügyminisztérium, sem a Miniszterelnökség nem erősítette meg, hogy lemondanának ezen tervükről.
Az egyetem ugyanakkor bizakodó. Michael Ignatieff elnök-rektor keddi, budapesti sajtótájékoztatóján több bejelentést is tett, az egyik, hogy egyes hírekkel ellentétben a CEU minden oktatási és tudományos tevékenységét Budapesten fogja végezni a 2017-18-as tanévben. Mint mondta, az egyetemet ért támadások ellenére nem csökkent érdemben a jelentkezők száma, az idén szeptemberben is telt házzal indulnak a képzések. Üdvözölte, hogy megindultak a tárgyalások New York állam és a magyar állam között, s reméli, hamarosan vége lesz az egyetem budapesti működésének ellehetetlenítésére törekvő "abszurd próbálkozásoknak". Ignatieff egyébként úgy tudja, Altusz Kristóf és Andrew Cuomo New York-i kormányzó két héten belül személyesen is találkozik.
Mint ismert, a magyar kormány a felsőoktatási törvény lex CEU-ként elhíresült módosításával teljesíthetetlen határidőkkel, teljesíthetetlen feltételekhez kötötte a Soros György által alapított egyetem jövőbeni működését. Az egyik ilyen - a szövetségi kormánnyal kötött nemzetközi megállapodáson túl, amit az amerikai alkotmány eleve nem tesz lehetővé -, hogy az anyaországban, tehát az Egyesült Államokban is folytasson képzéseket. Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese elmondta, hiába kérték többször is a kormányt, definiálják pontosan ennek részleteit, nem kaptak tájékoztatást.
Arra a kérdésre, szerinte vissza kellene-e vonni a lex CEU-t, Michael Ignatieff úgy válaszolt: az biztos, hogy a törvény rossz, és mindenképp módosítani kell rajta. Jelezte, várják a New York-i egyeztetések eredményeit, illetve emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság, a Velencei Bizottság és a magyar Alkotmánybíróság is foglalkozik a lex CEU-val. Azzal a felvetéssel kapcsolatban, mi történik, ha a magyar kormány itthon a CEU-ügyben is a külföldi tárgyalópartnereknek tett ígéretekkel ellentétesen cselekszik (mint ahogy arra már volt példa) Ignatieff úgy vélekedett, az nagy tiszteletlenség lenne New York állammal szemben, aminek súlyos nemzetközi következményei lennének.
A rektor bejelentette azt is, június 22-én nemzetközi konferenciát szerveznek az oktatásszabadság témájában, ahová az erdogani intézkedéseket nyögő török kollégák is érkeznek. Június 23-án, az egyetem 26. diplomaosztó ünnepségén pedig Joachim Gauck, Németország korábbi elnöke veszi át a CEU Nyílt Társadalom díját. Ignatieff elmondta, Gauck kitüntetése szimbolikus lépés is, a volt elnöknek ugyanis nagy szerepe volt abban, hogy hazájában a zsarnokságot felváltsa a szabadság.