tüntetés;mentők;

Fotó: Vajda József

- Csalódottak, dühösek, mennek a Markóba

Magukat menteni indulnak a bajtársak szerda kora délután a Markó utcába, a mentőpalota elé. A demonstrációt a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ) hirdette meg. A plakátjaikra azt írták: Elég volt! A mondat csalódottságukra utal, mert az érintettek arra számítottak, hogy a májusi eleji mentőnapon bejelentenek egy, idei 60 százalékos béremelést, és azt is, hogy mikor osztanak munkaruhát. Ám ehelyett Balog Zoltán humánminiszter „csak” a jövő januári tíz százalékos emelésről beszélt.

Ezután sorra jelentek meg a mentősök bejegyzései a közösségi portálon, arról, hogy mire futja - olykor egy lyukas cipő lecserélésre sem -, a béreikből.

Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója lapunknak adott interjújában lényegében erre is reagált, amikor azt mondta: „Pontosan tudom, mennyit keresnek a mentők, azzal is tisztában vagyok, hogy amit kapnak, az mire elég, és azt is, hogy a keresetük nem elegendő, harcolni kell a többért. Csak azt kérem, hogy közelítsünk tisztességesen a problémához, és ne azzal kezdjük, hogy nekünk 60 százalékot ígértek, mert nem tudom ki ígérte meg azt a 60 százalékot.”

A főigazgató Magyar Időknek adott minapi nyilatkozata olaj volt a tűzre, ebben már ugyanis arról beszélt, hogy a mentődolgozók többsége ma a nemzetgazdasági átlagon felül keres, a bérek többlépcsős emelésével pedig 2018 végére átlagosan 67 százalékkal nőnek a fizetések a mentőszolgálatnál. Példákat is említett, eszerint a mentőápolók nettó átlagfizetése most több mint 196 ezer, a gépkocsivezetőké is meghaladja a 171 ezer forintot, a mentőtisztekké 238 500, a mentésirányítóké 237 ezer, az orvosoké pedig 432 ezer forint. És akkor most jön majd még a béremelés – mondta. A főigazgató azt is mondta: nem tudnak mit kezdeni a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének követelésével, hogy emeljék meg 60 százalékkal a fizetéséket.

Hétfőn a főigazgató és Kusper Zsolt, a MOMSZ elnöke személyesen is egyeztetett, a találkozón azonban "csak a számokban” nem értettek egyet. Csató Gábor a találkozó után a Népszavának azt mondta: ha a mentőpalota előtt egy politikamentes, a mentődolgozókért való kiállás lesz a demonstráció, akkor azzal ő is tud azonosulni.

Az egészségügyi államtitkár nem sokat tett a kedélyek csillapításáért, amikor kedd reggel a Hír TV-nek jogszerűtlennek nevezte a mentők szerda kora délutánra meghirdetett demonstrációját. Ónodi-Szűcs Zoltán úgy fogalmazott: bért kérni tárgyalással szokás, ha úgy sem megy, akkor sztrájkoljanak. Szerinte ugyanakkor nincs miért demonstrálni, hiszen a tavalyi, az idén őszi és a jövő évi béremelések összesen megfelelnek a korábbi ígéreteknek. Hozzátette: „Az egész annyira furcsa és bizarr, néha azt mondanám rá, hogy perverz. Nem értem igazán, hogy mi folyik ebben a történetben. Sokkal inkább érzem politikai ízűnek, mint egyébként érdekvédelminek ezt a felindulást”.

A szakszervezet érezhetően hosszabb küzdelemre készül, a Népszavának Kusper Zsolt azt mondta: ha a szerdai demonstrációnak nem lesz a bérpapírokon is látható eredménye, úgy az ágazat más szakszervezeteit és dolgozóit is küzdelembe hívják, együtt tüntetnek. A Markó utcai kora délutáni tiltakozó gyűlésüket már most több szakszervezet, így a Kéményseprők Országos Szövetsége, az 5.12 Tiszta Egészségügyért Szakszervezet, a Független Egészségügyi Szakszervezet és az Autonóm Területi Szakszervezet is támogatja.

Többszöri kísérlet után ma délután tudtam telefonon beszélni Botka Lászlóval - reagált az MSZP miniszterelnök-jelöltjének nyilatkozatára Gyurcsány Ferenc.