Nem ellenőrzött tények, hiteles információk, hanem csupán sajtónyilatkozatok meglehetősen szabad értelmezésével jutott Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter arra a nagy visszhangot kiváltó következtetésre, hogy egyes civil szervezetek felforgató tevékenységre, a kormány megdöntésére, az ország stabilitásának megszüntetésére készülnének. Lapunk megkeresésére ugyanis egyetlen érdemi információval sem tudta alátámasztani a Kormányzati Tájékoztatási Központ Rogán múlt hét végén, egy csepeli fórumon tett kijelentéseit.
A propagandaminiszter – mint arról már beszámoltunk – egyebek mellett azt mondta, hogy a nemzetbiztonsági kabinet jelentést készít a "menekültiparnak is nevezett" ngo-hálózat működéséről és nemzetbiztonsági kockázatairól. Szerinte ugyanis ennek a nemzetközi hálózatnak az a célja, hogy azokat a kormányokat "eltakarítsák az útból", melyek gátolnák a szabályozatlan, ellenőrizetlen bevándorlást. Rogán szólt arról is, hogy szerinte "vannak Magyarországon kiképzőközpontok, ahol már embereket készítenek elő (...) , olyan aktivistákat, akiknek a polgári engedetlenség szervezése lesz a feladata ősszel. Új jelenség következik, ha nem működnek a tüntetések, majd el fognak foglalni közintézményeket, bankokat, aminek kifejezetten az a célja, hogy valamilyen rendőrségi attakot provokáljanak ki". Szerinte ősszel "tudatos provokatív kísérletek lesznek", melyek célja, hogy politikai instabilitást keltsenek Magyarországon."
Az ismert aktivista, Gulyás Márton két interjújára hivatkozva vádaskodott Rogán Antal
Megkerestük a minisztert, s többek között azt kérdeztük: Mely civil szervezetekre gondolt? Hol vannak az említett kiképzőközpontok és azokat kik üzemeltetik? Szerettük volna megtudni honnan szerzi információit, miként arra is kíváncsiak voltunk, hogy tett-e feljelentést, bejelentést arról, hogy az általa említett szervezetek a kormány, az ország stabilitása ellen szervezkednek? A Kormányzati Tájékoztatási Központ azonban csak cikk-részleteket ajánlott lapunk figyelmébe. Az ismert aktivista, Gulyás Márton két interjújából idéztek. Azt például, hogy Gulyás arról beszélt, lehet olyan helyzet, amikor a polgári engedetlenséget hirdetnek, ezért aktivistákat toboroznak. Gulyás arról is beszélt, bizonyos esetekben a kormánynak fel kell készülnie „blokádokra, épületfoglalásokra, élőláncra.”
Mindez aligha megbízható információ arra nézve, hogy veszélyben lenne az ország biztonsága bizonyos nemzetközi, vagy hazai civil szervezetek miatt, ám ez - úgy tűnik - a kormányzati propagandát nemigen zavarja. Az Eötvös Károly Intézet (Ekint) közölte is: "kiképző központokat államok katonai, rendészeti szervei, valamint militáns terrorszervezetek tartanak fenn, erőszakmentességet hirdető civilek soha." Felhívták a figyelmet arra is: a polgári engedetlenség a civilizált világban mindenütt a rendszer önkorrekciós mechanizmusainak része. "Nem feltétlenül van ez így az illiberális, más szóval autoriter rendszerek esetében. De mindenhol, ahol a rezsimváltás előkészítésében a polgári engedetlenség is szerepet játszott, ez kivétel nélkül a rendszer önkorrekciós képességének hiánya miatt történhetett meg".
Mint ismert: januárban Németh Szilárd, a Fidesz politikusa jelentette be, hogy "kitakarítják" az országból azokat a civil szervezeteket, amelyek politikai vagy külföldi érdekeket szolgálnak. A külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot június 13-án fogadhatja el az országgyűlés. Az új törvény előírná, hogy azok a magyar civil szervezetek, amelyek évente több mint 7,2 millió forint támogatást kapnak külföldről, külföldről támogatott szervezetnek minősüljenek. A megbélyegzés ellen a civilek több békés tömegdemonstrációt hirdettek, tegnap is demonstráltak az Országház épülete előtt, s a kormányzati terv ellen felbolydult a nemzetközi közélet is. Április 27-én az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése felszólította Magyarországot, hogy függessze föl a civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvénymódosítás parlamenti vitáját addig, amíg a Velencei Bizottság meg nem vizsgálja azt. A kabinet külföldön azt kommunikálta, megvárják a testület munkáját, ám itthon csak tovább durvult a kommunikáció.
Miközben azonban Rogán már provokátor-kiképzésről regél, a Fidesz alelnöke szerint nem is a Soros-féle civil szervezetek megbélyegzéséről szól az általa jegyzett civiltörvény. Gulyás Gergely az Indexnek adott telefonos interjúban azt mondta: még ismeretlen, orosz és arab támogatású szervezetek miatt született meg a külföldi támogatású civil szervezetekről szóló törvényjavaslat, s csak "lényegtelen része" a javaslatnak az, hogy minden 7,2 millió forint feletti, külföldről érkező forrást az érintett szervezeteknek nyilvánosságra kell hozni.
Szimpla kampányfogásnak nevezte az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnöke a legújabb kormányzati vádat: a provokátor-kiképzést. A szocialista Molnár Zsolt szerint az ügy "felülről súrolja az abszurd kategóriát".
Van bárminemű információja a nemzetbiztonsági bizottságnak arról, amiről Rogán Antal beszélt a múlt héten?
- Nincs, ez nonszensz, ez csupán a 2018-as választások előtti kampány része. Ez nem egy szakmai ügy, ez egyszerűen Fidesz-játszma, semmilyen ténybeli alapja nincs, nincsenek kiképző táborok, a hazai belpolitikai életet és a közrendet nem befolyásolják, nem is kívánják külföldről befolyásolni - erről az illetékes szolgálatok számoltak be nekünk -, de a provokátor-képzés is csupán fantazmagória, nincs szó ilyenről.
Nem kell kivizsgálni a miniszter kijelentéseit?
- Ez az egész sztori felülről súrolja az abszurd kategóriát, a bizottság nem kapott ilyen információt, pedig az elmúlt hetekben többször is meghallgattunk illetékeseket.
Ha a propagandaminiszter mégis előállna valamilyen konkrétummal, napirendre vennék az ügyet?
- Amennyiben ilyen - teljesen kizárható - eset előfordulna, az már nem a politikai kommunikáció, hanem jogi kategóriába tartozna. Ha Rogán Antalnak valóban ilyen információk állnának a rendelkezésére, miért nem mutatja be a bizonyítékokat? Sőt, miért nem tesz bejelentést a hatóságoknál? Bűncselekmény gyanúja esetén ráadásul bejelentési kötelezettségét sérti meg ennek elmulasztásával. Ez egy szimpla kampányfogás.