kéményseprők;eszközkezelős ingatlanok;

Népszava fotó

- Választási díjmentesítés

Megúszhatják a magasabb díjfizetést az eszközkezelős ingatlanokban lakó devizahitelesek. A kényszervállalkozók tömege nem lesz ilyen "szerencsés".

Ma vitatja meg az országgyűlés Kósa Lajosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének a kéményseprésről szóló törvényhez benyújtott módosító javaslatát. Az indítvány lehetővé tenné, hogy azoknak a bedőlt devizahiteleseknek sem kellene fizetniük a kéményseprő szolgáltatásokért, akiknek az ingatlan a Nemzeti Eszközkezelőhöz került és ők bérlőként benne maradtak. Velük ellentétben, azok az egyéni vállalkozók, kft-, betéti társaság-tulajdonosok, akiknek cég székhelyeként, vagy telephelyeként a lakáscímük szerepel a nyilvántartásban, kötelesek elvégeztetni valamelyik kéményseprő szolgáltatóval a fűtési rendszer, illetve a kémény ellenőrzését. Egy ilyen vizsgálat a korábbi 2-3 ezer forinttal szemben 20-30 ezer forintba is kerülhet. Aki bármilyen okból elmulasztaná a kötelező éves ellenőrzést, a díjon felül 20 ezer forintos büntetésre is számíthat.

Vámos Csaba: a vállalkozókkal fizettetik az ingyenes kéményseprés árát

Érdekes, hogy a kormánynak tavaly július, a kéményseprésről szóló törvény legutóbbi módosítása óta nem volt sürgős a bedőlt devizahitesek ügye, így mostanáig a levegőben lógott, kinek és mennyiért kell az ő kéményeiket ellenőrizni. A 2018-as országgyűlési választásokra készülve hirtelen fontos lett a díjmentes kéményseprésről benyújtani egy módosító indítványt - fogalmazott Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szakszervezetének (KOSZ) elnöke. A katasztrófavédelem nem vállalta az ingyenes szolgáltatást, hiszen a Nemzeti Eszközkezelő az ingatlanok tulajdonosa és gazdálkodó szervezet, a piaci szolgáltatók pedig azért nem vizsgálták a kéményeket, fűtési rendszereket, mert a jogszabályból nem derült ki, kinek és mennyit kell fizetnie. Aki a törlesztő részletét nem tudta fizetni, annak nincs 20-30 ezer forintja kéményseprésre - tette hozzá Vámos.

A KOSZ márciustól levelezett a Nemzeti Eszközkezelővel a szolgáltatásról. A szervezet elismerte, hogy a tulajdonában vannak a bedőlt devizahitelesek ingatlanai, de akkor is a bérlőnek kell a szolgáltatást megrendelni és kifizetni és erre a szervezet nem tud pénzt szánni. Ha pedig a bérlő nem tesz eleget ennek a kötelezettségének, az eszközkezelő felbontja vele a szerződést - magyarázta Vámos Csaba. A szakember szerint a lakossági "ingyenes" kéményseprőszolgáltatást gyakorlatilag a vállalkozókkal fizetteti meg a kormány. Márpedig a Központi Staisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 1,7 millió vállalkozás van az országban, kétharmaduk millió egyéni vállalkozó, közöttük sok kényszervállalkozó, aki most a korábbi díj 10-15-szörösét kénytelen kifizetni a kötelező kéményseprő szolgáltatásért.

84 ezer családi házban bejegyzett vállalkozást szólított fel a szolgáltatás megrendelésére a katasztrófavédelem

A jogszabály nem tesz különbséget főállású és mellékfoglalkozásként űzött vállalkozás között. A törvény azonban megkülönbözteti a társasházban bejegyzett vállalkozásokat, nekik nem kell fizetni, míg a családi házban bejegyzetteknek igen. A 24.hu adata szerint a a Katasztrófavédelem Országos Főigazgatósága eddig 84 ezer családi házban bejegyzett vállalkozást szólított fel a szolgáltatás megrendelésére.

A Nemzetközi Ingatlanszövetség (FIABCI) az ipari létesítmények kategóriában Nemzetközi Ingatlanfejlesztési arany fokozatú nívódíjjal ismerte el a LAFARGE Cement Magyarország Kft. Királyegyházi Cementgyárát. Az elismerést május 26-án, Andorrában adták át – írja a Szabad Pécs.