Tizenötezren vonultak utcára szombat este Tel-Avivban a békekötésért a palesztinokkal, a palesztin állam megteremtéséért. A demonstrációt a zömében baloldali izraeli pártok és civil szervezetek, köztük a Békét Most! aktivistái szervezték. Nem „mindennapi” tüntetésről van szó, hiszen a demonstráció szónokai a szónokok a Palesztin Állam megteremtését szorgalmazták, tiltakoztak a palesztin területek ötven éve tartó megszállása ellen és a béketárgyalások felújítását, a békeszerződés mielőbbi aláírását követelték Benjamin Netanjahu kormányától.
A tüntetők az izraeli-palesztin békefolyamat elindításában játszott szerepéért Nobel-békedíjjal kitüntetett, majd ugyanezért egy szélsőjobboldali radikális által meggyilkolt Jichák Rabinról elnevezett téren gyűltek össze. A megmozdulást a palesztin területek izraeli megszállását eredményező 1967-es hatnapos háború ötvenedik évfordulójára időzítették. Május 24-én, szerdán a Knesszet és a kormányzat is megemlékezett a háború évfordulójáról, s az idén is megünnepelték az úgynevezett Jeruzsálem-napot, a város egyesítésének évfordulóját. A kormányzat és az ellenzék álláspontja közötti különbségek már a Knesszet emlékülésén is élesen felszínre kerültek. Benjamin Netanjahu kormányfő beszédében leszögezte: “Örökre izraeli fennhatóság alatt fog maradni a Templomhegy és a Siratófal”, s szavait a Netanjahu pártjához, a Likudhoz tartozó Reuven Rivlin államfő is megerősítette. Az elnök úgy fogalmazott, “Mindig ragaszkodni fogunk Jeruzsálemhez. Jeruzsálem Izrael szíve, és a Siratófal Jeruzsálem szíve”. A Cionista tábor elnevezésű baloldali-centrista koalíció elnöke, Jichák Hercog viszont azt hangsúlyozta, hogy a kormányfő politikája oda vezet, hogy Palesztina fővárosa lesz Jeruzsálem. A szombati tüntetésen ugyan kifütyülték a baloldali vezetőt, de nem elhangzott beszéde, hanem a Netanjahuval folytatott sikertelen koalíciós tárgyalásai miatt. Herczog a demonstráción több vádat is megfogalmazott Netanjahu irányába, többek között azt, hogy tavaly elszalasztotta a békefolyamat újraindításának lehetőségét.
A rendezvényen felolvasták Mahmúd Abbász levelét. A palesztin elnök üzenete azt hangsúlyozta, „Kötelességünk az elkövetkező nemzedékekkel szemben, hogy véget vessünk a konfliktusnak. Együtt bátor békét köthetünk”.
Bár mindkét oldalon sokan vannak, akik belefáradtak a több évtizedes konfliktusba, a békének nincs valós esélye a közeljövőben. Netanjahu és a jobboldal erős, nem valószínű, hogy a következő választáson legyőzhető, kompromisszum pedig részükről még kevésbé valószínű. Abbász és a palesztin vezetés számára pedig az önálló palesztin állam uralmuk végét jelentené, mert szabad választáson a Hamász legyőzné a Palesztin Hatóság erőit.
Jichák Herczog: A baloldali és a centrista pártok egységére szólított fel a baloldali politikus, azt szorgalmazta, hogy előválasztásokon döntsék el, melyik párt elnöke vezesse a következő választásokon a Netanjahu-kormányzat ellenében fellépő ellenzéki választási koalíciót. Jelenleg a Cionista tábort a Munkapárt és a Cipi Livni vezette Tnua alkotja.