Pszichológia mindenkinek című, Robert Johnsonnal és Vivian McCann-nel közösen írt könyvsorozata első részének magyar megjelenése alkalmából látogatott Budapestre Philip Zimbardo amerikai pszichológus. A Stanford Egyetem professor emeritusa a Centrál Kávéházban az online játék- és a pornófüggőség következményeiről is beszélt. A "pszichológia arcának és hangjának" nevezett Zimbardo szerint az ilyen addikciók a férfiak bukásának nevezhetőek, hiszen ezek akkor alakulnak ki, ha a férfi nem felel meg magának. A pornóipar évente milliárdokat termel, s termékeit férfiak állítják elő férfiaknak. Zimbardo rávilágított, a műfajban nincsen romantika, szinte kizárólag a nők dominálására épül, sikerének pedig az lehet a kulcsa, hogy hierarchikusan épül fel: a legtöbb videó ingyenesen megtekinthető, de sokszor egy dollárért nagyfelbontásban, újabb dollárért pedig rejtett kamerás felvételeken nézhető meg az aktus. – Amikor már ott van a bankkártya száma a cégnél, megindul a célzott ajánlatokkal történő bombázás – tette hozzá.
A filmfeldolgozásokat is megért stanfordi börtönkísérlet kutatója elmondta, köznapi hősiességgel foglalkozó programja hazánkban különösen népszerű: örül annak, hogy az idősek borúlátó felfogása is átformálható. Három évvel ezelőtti budapesti előadásakor jött rá, hogy a pozitív életbölcsességű szemléletére Magyarországon nagy igény mutatkozik, de nem gondolja, hogy a magyarok pesszimisták, cinikusok lennének.
Zimbardo A Lucifer-hatás című művében a gonoszság pszichológiáját vizsgálja. Emiatt kérdeztük meg tőle, mi motiválhatta azt az öngyilkos merénylőt, aki hétfőn egy manchesteri koncerten pokolgépet robbantva huszonkét életet oltott ki. Szerinte a terrorizmussal hosszú időn keresztül kell számolni: – A nemzetközi összefogás talán minimalizálhatja a terrorizmust: a potenciális támadásnak kitett helyek számát csökkenti, de ne feledjük, hogy tömeggyilkossághoz elég pusztán egy bomba egy emberen. A legutóbbi két török terrorakciót követő isztambuli kutatásaira és izraeliek ellen öngyilkos merényletet végrehajtó palesztinoktól szerzett ismereteire támaszkodva azt mondta, az elkövetők zöme iskolai képzésből kimaradt, intelligenciaszegény fiatal, akinek nincs jövőképe és munkája, gyakran erős családi háttere sem. Ellenségnek tartanak mindenkit, aki nem úgy gondolkodik, mint ők, hiszik, hogy jó ügyért ölnek, katonai kiképzésük gyors és intenzív. Ugyanakkor a támadások szenzációhajhász közlésével a média is szítja a tüzet, akárcsak az amerikai elnök kirekesztő intézkedései - tette hozzá.
- A mai napig szeretem a munkám, nem esik nehezemre dolgozni. Nyolcvannégy éves vagyok, de már a kilencven jár a fejemben, hiszen nincsen számottevő egészségügyi panaszom. Kalifornia állam tizenöt órányi repülőútra van Európától, így akárcsak ezúttal, legalább egy hónapra szoktam idejönni – mondta lapunknak Zimbardo.