“Mi ér többet? Bácska Topolya labdarúgó-akadémiája, amely 3 milliárd forintot kapott a magyar kormánytól vagy a nemzetközi hírű magyar könyvszakma, amely 3 milliárd forintos problémával küzd?” - tette fel a kérdést Kocsis András Sándor, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése elnöke arra utalva, hogy Matyi Dezső, az Alexandra alapítója ennyit nem fizetett ki a kiadóknak. Kocsis a 88. Ünnepi Könyvhetet (június 8-12.) megelőző sajtótájékoztatón - amelyen Péterfy Gergely, nemrég megválasztott igazgató is részt vett- ismét kijelentette, nem pénzt kérnek a kormánytól, amely szerinte nem törődik a problémával.
Kocsis “bornírt csacsiságnak” nevezte azokat a vádakat, miszerint az MKKE liberális fészek lenne, véleménye szerint a magyar irodalom része Csoóri Sándor és Konrád György is. Felidézte, hogy két hónapja küldtek egy levelet Orbán Viktornak, amelyben megfogalmazták, hogyan lehetne segíteni a könyvszakmán. Az ügy átkerült Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez, de semmilyen választ nem kaptak. A MKKE hat pontos javaslata, hogy a Magyar Követeléskezelő Központ vásárolja fel a kiadók Könyvbazár Kft.-vel szembeni követeléseit; terjesszék ki a társaságiadó-kedvezmény rendszert a könyvkiadókra; rendezzék az iparűzési adót; vegyék figyelembe árkötöttségi törvényjavaslatukat; növeljék a 700 milliós könyvszakmai támogatást (Kocsis megemlítette, hogy Kerényi Imre 300 milliót kapott a Nemzeti Könyvtár köteteinek megjelentetésére); a pedagógusoknak pedig adjanak 100 ezer forintos könyvutalványt.
Hozzátette, a különböző kiadók által átvett bezárt boltok újjáéledése gyorsabb, mint várták (60 boltból 50 szeptemberre ismét kinyit), de alapvetően a legrosszabbra számítanak. Ha le kell nyelni az Alexandra-botrány miatti veszteséget, akkor a nagyok (Libri és a Líra) még nagyobbak lehetnek, a sokszínűséget jelentő kis kiadók viszont eltűnnek.
Kocsis beszélt arról is, hogy a kormány plusz terheket akar rakni a kiadókra, egy rendelettervezet alapján ugyanis a nyomdák helyett a kiadóknak kellene kiküldeniük a könyvenként 5+1 köteles példányt a kiemelt könyvtáraknak. Elmondta azt is, hogy az októberi Frankfurti könyvvásáron 130 négyzetméteres standot foglalnak, jövőre a Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége pedig Szerbia lesz.