A Ferenc pápával ma reggel esedékes találkozóját ugyanis csak akkor koronázhatja némi siker, ha ezeket az erényeket csillogtatja. Mit is nevezhetnénk sikernek? Már azt is, ha valamennyire közös nevezőre tudnának jutni. A Vatikánt igen jól ismerő újságíró, John Allen, a Crux című katolikus lap szerkesztője rámutat, az egyházfővel szemben az „America First tüzes apostola áll”. Ken Hackett, aki Barack Obama idején volt az Egyesült Államok Szentszékhez akkreditált nagykövete úgy vélte, az lenne üdvözítő, ha Trump végig csendben maradna. A patinás National Catholic Reporter című lap főszerkesztője, Dennis Coday úgy fogalmazott, a találkozó során „szívesen lennék légy a falon”.
Valóban nem mindennapi találkozó lesz ez, hiszen Trump szinte minden olyat megtestesít, amely ellen Ferenc pápa megannyiszor felemelte hangját. Az amerikai elnökválasztási kampányban számos olyan programpontot sorolt fel, amelyek teljesen szembemennek a pápa tanításával. Szöges ellentétben áll a véleményük a bevándorlást, a klímaváltozást, a szegénység felszámolását, a bűnt elkövetettek megbüntetését illetően, s ez csak néhány példa.
Nemcsak a világról alkotott nézeteik, személyes viszonyuk is kifejezetten rossz. A pápa tavaly márciusban, az amerikai elnökválasztási kampány idején szokatlanul éles hangon támadta Trumpot, aki fal építését helyezte kilátásba a mexikói határszakaszon. „Aki falakat épít, nem tekinthető kereszténynek” – közölte az egyházfő, amit az ingatlanmágnás sértetten vett tudomásul. „Amikor egy vallási vezető kétségbe vonja valaki hitét, az szégyenteljes. Egyetlen vezető sem lenne jogosult kétségbe vonni más vallását vagy hitét” - hangoztatta akkor Trump.
A pápa véleménye a kampány későbbi szakaszában sem változott meg Trumpról. Napokkal a november 8-án megrendezett amerikai elnökválasztás előtt egy vatikáni rendezvényen óva intett azoktól a „hamis prófétáktól, akik kiaknázva a félelmet és a reménytelenséget, fizikai vagy szociális falakat építenek”. Trump nevét nem ejtette ki, de aki értelmezni tudta szavait, sejthette, kire gondolt. Hasonlóképpen vélekedett a svéd Dagens Nyheternek október végén adott interjújában. Akkor úgy fogalmazott, minden emberi lény terroristává válhat azzal, ha visszaél a nyelvvel. „A terrorizmus egy rejtett formájáról beszélek, amely a szavakat bombaként veti be, amely aztán felrobban, s az emberek pusztulásához vezet. Ez a bűnözés egy formája, s az eredendő bűn egy forrása.” – fejtette ki.
Trump elnökké választását követően a pápa államtitkára, Pietro Parolin sokatmondóan azt közölte, imádkozik a republikánus jelölt megvilágosodásáért.
Miután Trumpot januárban beiktatták, az üzengetésnek vége szakadt. Az új amerikai adminisztráció nagy köveket mozgatott meg, hogy létrejöjjön a találkozó, s az elnök egyik első útja máris a pápához vezessen. Azt azért nem állíthatnánk, hogy a Ferenc kitörő lelkesedéssel várná Trumpot. Nemrégiben elmondta, végighallgatja majd őt, aztán elmondja, mit is gondol.