Ma már valószinűtlennek tűnik, hogy 2020-ban Amerika újraválasztja Donald Trumpot. Mi több: lehetséges, hogy négy évnél kevesebbet tölt a Fehér Házban. Bár mint Yogi Berra mondta valaha, a jövőt különösen nehéz megjósolni. Az azonban nyilvánvaló, hogy Trump politikai pályafutása és jövője elsősorban a Republikánus Párt képviselőitől és szenátoraitól függ.
A legújabb fejlemények között sok a tény és sok a találgatás. A találgatások között van, ami hihetetlen és van, amit komolyan kell venni. Amit e pillanatban nehéz komolyan venni az az, hogy Trump az oroszok ügynöke. Ha kiderülne, hogy mégis az, akkor a Kreml a világtörténelem egyik legnagyobb bravúrját könyvelheti el magának, alighanem a legnagyobbat. De a bravúrból esetleg tragédia is lehet.
Jól emlékszem 1957-re, amikor a Szovjetunió a Szputnyik fellövésével óriási tudományos, katonai és diplomáciai előnyre tett szert Amerikával szemben. Sokan voltunk akkor, akik nem hittük, hogy az elmaradott Szovjetunió képes ilyen fantasztikus sikerre. Magyar diáktársaimmal akkor éppen angolul tanultunk a bloomingtoni Indiana University-n és alaposan lenéztük ezeket a „naiv amerikaikat", akik ugyebár jól bedőltek a szovjet propagandának. Nem volt igazunk, és nem lesz igazuk most azoknak sem, akik lebecsülik Putyin nemzetközi aknamunkáját. A budapesti Political Capital kutatásaiból is kiderül, milyen hatékony és milyen szerteágazó munkát végez a Kreml Európában, sőt az Egyesült Államokban is.
Amit komolyan kell venni, az az, hogy a szinte mindenkit ócsárló Trump a kampány alatt és azóta is csak jót mond Putyinról. Moszkva diplomatáival a Fehér Házban szórakozik. Vajon miért? Fél attól, hogy az oroszok túl sokat tudnak róla, családja, különösen veje üzleteiről, moszkvai nőügyeiről, magyarul: lehet, hogy zsarolható? Ha ő nem – és én egyelőre azt feltételezem, hogy nem –, akkor ki volt vagy ki ma az oroszok embere Trump legbensőbb környezetében? Amíg egy bíróság nem dönt, addig még azt is csak valószínűsíteni lehet, hogy Michael Flynn, a nemzetbiztonsági főtanácsadó, akit végülis Trump eltávolított pozíciójából, igen komoly összegeket kapott a török és az orosz kormánytól. Azt rebesgetik Washingtonban, hogy a Kreml sok mindent tud az elnök egyik legközelebbi fiatal családtagjának piszkos üzleti tevékenységéről.
A tények és találgatások zömét a sajtóból tudjuk. A szakértők szerint az amerikai sajtó, beleértve a televíziót is, fénykorát éli. Szinte minden nap olvasható egy-egy új leleplezés a New York Times, a Washington Post, vagy éppenséggel a Wall Street Journal első oldalán. Bár a sajtó - szerintem – mértéktartó, Trump persze mégis őket vádolja Washington problémáiért.
Ma már a kérdések között az is felmerül, hogy ki jön, mi jön Trump után. A jövő miatti aggodalmak egyik jele, hogy a politikai kabaré egyre népszerűbb. Sírva vigad az amerikai.