francia elnökválasztás;Emmanuel Macron;Macron;

- Macron példátlan sikert érhet el a parlamentben

Három héttel a francia parlamenti választás előtt egyre valószínűbbnek tűnik a csoda, vagyis az, hogy a májusban elnökké választott szociálliberális politikus, Emmanuel Macron a törvényhozásban is többségre tud szert tenni. 

Ez azért elképesztő teljesítmény a részéről, mert az En Marche! pártot (nemrégiben La République En Marche!-ra kereszteéték át), 2016. április 6-án alapították meg. A nyugati demokráciákban azonban példátlan, hogy egy korábban sosem létezett tömörülés egyetlen év alatt ennyire népszerűvé váljon. Az En Marche! sikerében kulcsszerepet játszik több döntő tényező is. Egyrészt az, hogy Franciaországban is érvényesül a győzteshez húzás jelensége. Egy vasárnap közölt felmérés szerint a megkérdezettek 62 százaléka elégedett Macron eddigi ténykedésével. Másrészt az új francia elnök igyekszik elkerülni elődje, Hollande nagy hibáját: határozott vezetőként lép fel, ezért már múlt héten kinevezte miniszterelnöknek a jobboldali Edouard Philippe-t. Fontos szempont a kormány összeállítása is. A kabinetbe jobb-, baloldali és centrista politikusokat is bevett, ezzel a pártok fölé helyezte magát. Ráadásul a kabinetben fele-fele arányban kapnak helyet nők és férfiak, ez pedig a női nem számára is fontos üzenet. Ez utóbbi azért fontos, mert felmérések szerint a nők a férfiaknál nagyobb arányban voksoltak az elnökválasztáson a szélsőjobboldali Marine Le Penre.

Ami a felméréseket illeti, az elnökválasztáson igen pontos jóslatokkal előrukkoló Harris iroda szerint Macron pártja a június 11-én és 18-án esedékes voksoláson 32 százalékos eredményre tehet szert. A konzervatív Republikánusok csak 18 százalékra lehetnek jók, a szélsőjobboldali Nemzeti Front pedig 19-re. meglepetésre a Munkáserő nevű baloldali radikális tömörülés 16 százalékot kaphat. A szocialisták viszont valóságos Waterloo-t élhetnek át: mindössze 6 százalékon állnak.

Mivel kétfordulós választásról van szó, s az 577 mandátum sorsa egyéni körzetekben dől el, ezért nagyon nehéz megjósolni a képviselői helyek számát. Az OpinionWay mégis vállalkozott erre. Az iroda szerint a REM 280-300 képviselőt juttathat a törvényhozásba, vagyis akár képes lehet egyedül kormányozni. Az egyfős többséghez 289 fős többségre kell szert tennie. Egyelőre nehéz megjósolni, hogy akár a konzervatívok, akár a szocialisták hajlandóak lennének koalícióra lépni Macron pártjával. Egy ilyen együttműködés nagyon veszélyes lehet mindkét tömörülés számára, hiszen ha az elnök jól végzi munkáját, teljesen felőrölheti akár a szocialistákat, akár a Republikánusokat.

Az utolsó lázadók is elhagyták a szíriai Homsz városát, amely több mint négy év után került ismét a damaszkuszi kormányerők kezére.