– A Twin Peaks-ig a tévésorozatok arról szóltak, hogy lehet a legtöbb embert egyszerre szórakoztatni. A korai sorozatkultúrát – pl. Dallas vagy a Columbo - áthatotta egyfajta jámbor hangulat, amely a lehető legkevesebb embert akarta elriasztani – nyilatkozta lapunknak Hammer Ferenc, az ELTE média tanszékének vezetője. – A Twin Peaks olyan volt, mint egy mozgóképes orosz rulett. Minden alkotórésze ellentmondott a korábbi sorozatkultúrának. De ez az elborult világ megtalálta közönségét, és a siker új nézőkkel is megkedveltette az abszurd tévésorozat műfaját. Ez elmondható a magyar közönségről is - mondta.
A Twin Peaks az USA-ban 1990 áprilisában került adásba. Mark Frost és David Lynch sorozata olyan népszerű volt, hogy több mint 30 millió nézőt ültetett le, akik végignézték, ahogy a Twin Peaks hétköznapiságába betör a kísérteties. Hatása a tévésorozatokra és a popkultúrára azóta tart. Az Angelo Badalamenti zenéjével készült, összesen 30 részes tévédráma egy anekdota szerint Mihail Gorbacsovot is a rajongói között tudhatta, aki idősebb George Bush elnökön keresztül próbálta kideríteni, ki ölte meg Laura Palmert.
A krimi, a szappanopera és a horror elemeit felhasználó és kifordító, szürreális, misztikus világot megjelenítő sorozat a nézőket is nyomozóvá tette. Viszont kézzelfogható bizonyítékok helyett természetfeletti létezőket léptetett be és az álomlogikát helyezte előtérbe. A kisváros a tudatalatti működésének helye is, a Gonosz és Jó küzdőtere. Itt mindenkinek van egy titkos másik élete, a legtöbb szereplőnek alakmása is, ami sokszor az ember gonosz énjét jelenti. A kisváros terei mellett ott van a fehér és a fekete barlang, illetve az ezeket összekötő, emlékezetes vörös szoba vagy várószoba, amelyek akár a mennyország-purgatórium-pokol hármasnak is megfeleltethetők.
Ha Lynch-éken múlik, sosem derül ki, ki ölte meg az iskoláslányt. Az ABC tévécsatorna nyomására azonban fel kellett fedni a titkot, ekkor a nézettség drasztikusan esett. Lynch ki is szállt egy időre, és csak a sorozattörténet legnagyobb cliffhangerével véget érő záró epizódnál tért vissza. Cooper ügynök tükörképe ugyanis az utolsó pillanatokban a gonoszt megtestesítő Bobbá változik. Ugyan Frost megjelentetett egy könyvet tavaly a Twin Peaks titkos története címmel, a régi és új szereplőket felvonultató új évadról szinte semmit sem tudni, szinte csak azt, hogy olyan lesz, mint egy darabokban adagolt 18 órás film. Az viszont kétséges, hogy a Twin Peaks 2017-ben is meghökkentő lesz. Épp a későbbi sorozatokra tett hatása miatt már megszoktuk a lynch-i furcsaságokat, a sorozatok mennyisége és a fogyasztása is megváltozott. A nosztalgia biztosan viszi majd a sorozatot, mivel az évek során gyarapodott a rajongók tábora. Ők most végre úgy érezhetik nem kell tovább a vörös drapériás várószobában ülniük a táncoló törpével.
Infó:
május 22-étől az HBO és az HBO Go