egészségügy;minimálbér;

- Így kaphatnak újra csak minimálbért az egészségügyben dolgozók

Nem egyeztetett a kormány az érintettekkel sem a napokban bejelentett védőnőknek járó plusz 33 ezer forintos bérkiegészítő pótlékáról (ami novembertől járhat), sem pedig a mentődolgozóknak szánt és januártól esedékes 10 százalékos béremelésről a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) szerint.

A Medicalonline.hu szerint a legutóbbi egyeztetéseken - melyeken a szakállamtitkárság és az ágazati szakszervezetek mellett a gazdasági minisztérium és a kamarák is képviseltették magukat - a védőnők kapcsán még arról folyt a vita, hogy miképp lehetne egyáltalán őket a szakellátások körébe sorolni. A kormányzati bejelentés napján pont volt egy egyeztetés, de azon nem hangzott el a 33 ezer forintos kiegészítő pótlék ötlete. Dr. Balogh Zoltán, a MESZK elnöke elmondta, ez a kiegészítő pótlék már a negyedik bérkiegészítés, ez az összeg nem épül bele a 10 éve változatlan védőnői alapfizetésbe. Ráadásul a korábbi kiegészítéseknek is problémás volt a kifizetése, egyes önkormányzatok ugyanis a rendeleteket eltérően értelmezték, így volt, aki kevesebbet kapott az előírtnál, de volt olyan is, aki semmit sem kapott. A mentődolgozóknál januártól életbe lépő 10 százalékos béremelésről sem esett szó a tárgyalásokon, sőt, még az érintett szakszervezetekkel és szakmai résztvevőkkel sem egyeztetett a kormány.

A MESZK elnöke szerint a mentésben dolgozókra is vonatkozik a tavaly elfogadott szakdolgozói bértábla, ám ha nem rendezi megfelelően a bértáblában tavaly rögzített összegeket a kormány, újabb gondok lehetnek: összecsúszhat a garantált bérminimum és a minimálbér összege.

Így az is előfordulhat jövő januárban, hogy egy OKJ-s végzettségű kezdő ápoló bére alig 300 forinttal haladja meg a 2018-ra beígért bruttó 180 ezer forintos minimálbérhatárt - olvasható a Medicalonline.hu cikkében.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke szerint megalapozott a Varga Mihály által a munkából élők költségvetésének minősített 2018-as büdzsé, a javaslat előkészítése és tartalma megfelel a jogszabályoknak, és hozzájárul Magyarország költségvetési stabilitásának fenntartásához. Akkor is, ha az ÁSZ a kiadások között 107 milliárd forint összeg erejéig túlköltekezést prognosztizál.