Milos Zeman cseh köztársasági elnök nem kért tolmácsolást a Vladimir Putyin orosz elnökkel és Sergey Lavrov orosz külügyminiszterrel, egy fontos nemzetközi konferencia szünetében folytatott beszélgetéséhez, de megjegyzéseivel ismét felpezsdítette az internet forgalmát.
„Ön ugyanúgy dohányzik, mint én, Lavrov úr – csak az elnöke ezt Önnek nem engedi” mondta az élet napi örömeit kedvelő, 72 éves cseh elnök, miközben kezet ráztak Kínában, az „Egy övezet, egy út” fórumon.
„Csak nem ajánlom” mondta a mellettük álló Putyin.
“Igazából a Duma tiltotta be” válaszolt Lavrov, és mindhárom politikus látszólag őszintén nevetett.
A megjegyzések arra a 2015-ben, Milos Zeman moszkvai látogatásán elhangzott tréfára utaltak, amikor a cseh elnök közönség előtt köszöntötte Sergey Lavrovot és elmondta: ő jelen volt, amikor a külügyminiszter dohányzott és Vladimir Putyin nyilvánosan felszólította, hogy hagyjon fel ezzel a szokással.
Pekingi beszédének elmondását követően Vladimir Putyin moszkvai látogatásra hívta meg Milos Zemant. A cseh politikus, felrúgva a diplomáciai protokollt, kijelentette: „nincs szükség tolmácsra. Mi valamennyien megértünk legalább egy orosz dialektust” mondta a cseh elnök sajátos hangzású, de azért teljesen érthető orosz nyelven, amelyet még a kommunista időkben iskolában tanult meg.
Amit a két államfő az újságírók kameráinak folyamatos kereszttüzében egymás mellett sétált, Milos Zeman a mikrofonok számára érzékelhető hangerővel, oroszul kijelentette: „túl sok itt az újságíró, el kellene tüntetnünk őket”. A mosolygó Putyin azt válaszolta: „talán nem eltüntetni, csak megritkítani kellene őket”.
Milos Zeman Moszkva fontos szövetségesévé vált a zömmel ellenséges európai vezetők körében; támogatja Oroszországot a Krím-félsziget bekebelezése ügyében, felszólított a szankciók feloldására. Még azzal is tréfált, hogy „ő Putyin ügynöke”.
A cseh elnök megjelenése Vladimir Putyin oldalán azon a pekingi konferencián, ahol Kína elnöke, Xi Jinping nagyratörő terveket jelentett be a több száz milliárd dolláros „Selyemút” (Egy övezet, egy út) befektetési program megvalósítására, újabb lendületet adhat számára jövőre, amikor valószínűleg újra indul a cseh elnöki hivatalért.
Noha Milos Zeman jelenlegi megbízatása jogilag elsősorban ünnepélyes, formális jellegű, a Cseh Köztársaság mai helyzetében, ahol egyik alkotmányos válság követi a másikat, a korábbi miniszterelnök, akit hazájában rendszeresen a legnépszerűbb politikusnak tartanak, tényleges döntés-előkészítővé vált.
Az ország életének jog szerinti, tényleges irányítója, Bohuslav Sobotka miniszterelnök e hónap elején bejelentette, hogy távozik, mert a jogellenes gazdagodásra irányuló gyanúsítások elérték a kormány pénzügyminiszterét. Később lemondását visszavonta, de a Prága utcáit elöntő kormányellenes tömeg-tüntetéseket nem tudta megállítani.
„Az orosz fél azt akarta, hogy ezen a fórumon egy hiteles személy képviselje a Cseh Köztársaságot” mondta Milos Zeman, gúnyosan utalva régi riválisára, Bohuslav Sobotka-ra. „Nem vagyok biztos abban, hogy megvan szükséges hatásköröm, de ha lenne, kész vagyok élni vele”.